İçerik pazarlama en basit haliyle değerli faydalı içerikler oluşturarak ve paylaşarak okuyucuları müşteriye, müşterileri devamlı alıcılara dönüştürme şeklidir.

İçerik pazarlama bu anlamda reklamlardan oldukça farklıdır. İçerik pazarlama reklamların aksine sadece logonuzu müşterilerinizin beyinlerine kazımak değil, aynı zamanda  markanızın amaçları ve  ideallerine de hizmet edecek şekilde  onların da ilgilendiği şeylerle meşgul etmektir.

Sizi belirsiz bir gruba hitap etmek yerine tam hedef kitlenize  ulaştırır. Dikkatlerini dağıtacak bilgiler yerine onlara yardımcı olacak bir tecrübe sunar. Kısaca  reklamların daha verimli daha etkin ve daha az sinir bozucu  şeklidir.

Gerçekten iyi bir içerik olmadan pazarlama imkansızdır.

Hangi pazarlama taktiklerini kullanırsanız kullanın içerik pazarlama sürecin bir parçası olmak zorundadır. Kaliteli bir içerik pazarlamanın her şeklinde  önem taşır.

Örneğin; Sosyal medya pazarlamada içerik pazarlama stratejisi, sosyal medya stratejisinden önce oluşturulmalıdır ki paralel olarak ilerlenebilsin.

Seo’da arama motorları kaliteli ve süreklilik sunan içeriklerinizi  ön plana alır.

Başarılı bir PR stratejisi için de okuyucuların işlerine değil, ilgilendikleri konulara doğru yönlendiricidir.

Google reklamlarında ise insanların ilgisini çekecek etkili ve kısa  metinler her zaman başarılı bir satışa ulaştırır.

Paylaştığınız içerik sattığınız şeyle müşterinizi bir şekilde ilişkilendirir. Başka bir deyişle insanları sizin işinizi daha iyi tanımaları, sevmeleri ve güvenmeleri  için bilgilendirmiş olursunuz.

Eğer işinizi internet yoluyla pazarlamayla ilgileniyorsanız, içerik pazarlama hakkında bir şeyler yapmaktan kaçınamazsınız. O, ağızdan ağıza yayılarak baktığınız ve duyduğunuz her yerdedir.