str

 

Wikipedia her ne kadar içerik stratejisi tanımını; içerik oluşturma, ulaştırma ve yönetimi planlamasının uygulaması olarak yapsa da esasında içerik stratejisi , müşterinin satın alma sürecinin her aşamasında ihtiyaç duyup, aradığı bilgi için baktığı her yere markanın düşünce yapısını, kültürünü ve bakış açısınını yerleştirmektir.

İçeriği, ölçümlenebilir bir yatırım getirisi olan değerli bir mal varlığı olarak yönetmek oldukça stratejik bir yaklaşımdır.

 Peki içerik stratejisti kime denir, ne yapar?

İçerik stratejisti, hangi içeriğin yayınlanmasına karar veren kişi olmasının yanı sıra aynı zamanda o içeriğin neden öncelikli olarak yayınlandığını da tanımlayan kişidir.

Müşterilerini, yaptıkları her şeyin merkezine koyarak, ürünlerini tanıtacak ve satacak şirketlere, içerik stratejisinin neden böyle muazzam bir fırsat olduğunu açıklamak için gerekli değişim ajanı olarak tanımlamak da yanlış olmaz.

İçerik stratejisti, oluşturduğu en doğru içerikle müşterilerin en önemli sorularını cevaplayarak yardımcı olandır.

O zaman içerik stratejisi ne işimize yarayacak?

Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit . Web’deki, sosyal hayattaki ve mobil dünyadaki devrimler dünyamızı öyle bir değiştirdi ki artık birbirimizle iletişim kurarken anlık bilgi akışı kesintisiz sağlanıyor.

Her birimiz bir diğerimiz için en popüler ve güvenilir bilgi ve haber kaynağıyız.

Pazarlama artık sadece kampanyalardan ibaret değil. Geleneksel pazarlama yöntemleri eskiden olduğu kadar etkili değil.

İşin özü içerikleriniz çok iyi olmalı ve gerçekten yardımcı bilgilerden oluşmalı. En önemlisi de içerikleriniz sadece firmanız hakkında değil müşterilerinizin ihtiyaçları ve istekleri hakkında olmalıdır.

Her gün müşterilere ulaştırılan mesajlar ve içerikler katlanarak artıyor yani doğru içerik stratejisiyle pazarlamanızı hatta işinizin tamamını kurtarabilirsiniz.