Sosyal medya ağları içerisinde en yaygın kullanım alanına sahip platformlardan biri olan Instagram kullanıcılarına daha iyi bir hizmet sunabilmek için yenilenmeye ve kendini geliştirmeye devam ediyor.

Instagram yeni araçlarını ve nezaket etiketlerini duyurdu

Kullanıcılarına daha pozitif ve güvenli bir ortam sunmayı hedefleyen Instagram’a üç yeni özellik eklendi ve Instagram bu doğrultuda geliştirdiği yeni araçları ve nezaket etiketlerini duyurdu.

Intagram’ın kurucu ortağı ve CEO’su olan Kevin Systrom yaptığı açıklamada “En başından bu yana, Instagram’ı herkes için samimi bir topluluk haline getirmeye çalıştık. Kullanıcılarımız 800 milyona ulaştı ve bunların 500 milyonu Instagram’ı her gün kullanıyor. Güvenlik ve nezakete olan bağlılığımızı güçlendirmek, her zamankinden daha önemli.” dedi.

Yetkililer, Instagram’ı herkesin eleştiri ve tacizden arınmış bir şekilde, kullanıcıların güvenle kendileri olabileceği bir topluluğa dönüştürmeyi hedefliyorlar.

İşte Instagram’a eklenen yeni özellikler;

Yorum kontrolleri

Geçtiğimiz sene yorum deneyiminin yönetilebilmesi için geliştirmeler sunan Instagram, bu kez de pozitif yorum deneyimini yaşamaya yardımcı olmayı hedefliyor. Bu bağlamda hesabı herkese açık olan insanlar artık gönderilerine kimlerin yorum yapabileceğini seçebilecek.

Geliştirilen yeni özellik sayesinde kullanıcılar artık  gönderilerine yorum yapması için takip ettikleri insanlar ya da kendilerini takip eden insanlar gibi kişi grupları seçebilecekler.

Nezaket etiketleri

Kalp şeklindeki yeni etiketlerden oluşan koleksiyonu kullanarak fotoğraf ve videolar görsel bir nezaket ifadesine dönüştürülebilecek. Birinin hikayesinde nezaket etiketi görüldüğünde kimin oluşturduğunu görmek için ise etiketin üzerine tıklamak yeterli olacak.

Canlı videolar için anonim ihbar

Instagram üzerinden yapılan canlı yayınlarda birinin zorluk yaşadığı ya da desteğe ihtiyaç duyduğu fark edildiğinde bu durum anonim olarak bildirilebilecek. Böylelikle bu kişiye bir yardım hattı ile görüşme, arkadaşları ile iletişime geçe ya da diğer ipuçları ve destek olanaklarının yer aldığı bir mesaj iletilecek.