Son zamanlarda en çok tercih edilen ücretsiz pazarlama ve ilham verme kanalı haline gelen sosyal platformlardan biri şüphesiz Instagram. Artık beyinlerimiz Instagram uyumlu çalışıyor. Paylaşma isteği, takipçi sayısının çokluğu, beğeni ve yorum alma bu gibi uygulamalar bizi üst sıralara yükseltiyor. Fakat bu noktada Instagram’ın cıss’larını çiğnemeden, doğru yöntemleri kullanmak önemli bir koşul.  

Kişisel hesaplar için görsel şov tabi ki önemli fakat bir marka, blog veya bilgilendirici içeriğe sahip bir sayfanız mevcutsa bunun kişisel bir hesap olmadığının farkında olup, sanat toplum içindir mantığı ile hareket etmeniz gerekir. Tam bu noktada sizler için Instagram’ da dikkat etmeniz  gerekenleri 3 maddede sıralayalım dedik.

 Paylaşımlarınız Ne Boğsun, Ne Solsun!

İkisi arasında denge kurabilmek burada önemli bir husustur. Bir gün içinde en fazla 2 kaliteli paylaşım yeterli olacaktır. Paylaşımlarınızdan ve dolaylı olarak markanızdan bıktırmamalısınız. Tabii markadan bıktırmayayım derken sizi unutmalarına da izin vermemelisiniz. Paylaşımlarınızın düzenli olmasına dikkat etmelisiniz

    Hashtag’i Görmezden Gelmeyin!

Konunuz ile ilgili anahtar kelimeleri kullanmak içeriğinizin hedef kitlenize daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır. Son zamanlarda Instagram aramaları, adeta Google görevi görüyor. Meta datalara ulaşıp ilham almak veya bilgilenmek kullanıcıların Instagram üzerinde sık yaptığı bir eylem haline geldi. Bu nedenle kolaya kaçıp her paylaşımın altına copy paste yapmaktansa, güzel parmaklarımıza kıyalım mümkünse.

Instagram hastag kullanımı

    Takipçilerimizi Bir Birey Olarak Kabul Etmeliyiz!

Takipçileriniz ile karşılıklı etkileşim kurarak Instagram üzerinden bir diyalog ortamı yaratmalısınız. Markaların sadece anlatıcı ya da tanıtıcı olduğu hesaplar yerine interaktif hesaplar çok daha fazla ilgi çekmekte. Monologdan kurtulup diyaloğa geçmek Instagram’daki yerinizi sağlamlaştıracaktır. Ne de olsa sosyal medyanın en büyük amacı kullanıcılara erişip, etkileşim kurabilmektir.