Sevgililer Günü, veya orijinal adıyla “Aziz Valentine Günü”  Aziz Valentine adına kutlanan bir dini gün olarak başlar, ilk kez Amerika’da bir kadının Sevgililer Günü kartı yollamasıyla yaygınlaşır.

Sevgililerin birbirine kart verme ritüeliyle başlayan gün, günümüzde yerini çiçek, çikolata ve hatta daha büyük hediyelere bırakmış, tüketim toplumunun ticarileştirdiği bir alışveriş günü konumuna gelmiştir. Her sene milyarlarca sevgilinin birbirine hediye alma zorunluluğu (aksi takdirde trip yeme olasılığı) bu günü önemli bir hale getirmiştir.

14 Şubat’ta vizyona giren filmlerin çokluğu, bu güne özel yapılan reklamlar ve markaların Sevgililer Günü özel indirimleri, kampanyaları ve ürünleri bu günün ticari olarak ne kadar önemli olduğunun bir kanıtı. Sevgilisi olanların ceplerini boşaltan, sevgilisi olmayanların kalbini sızlatan bu günde tüketime teşvik etmek isteyen ya da sadece sempati kazanmak isteyen birçok marka Sevgililer Günü’ne özel reklam yapmaktadır. Bu senenin öne çıkan Sevgililer Günü reklamlarına biz göz atalım:

1. Gnctrlcll’nin “14 Kubat Günü” reklamı bu senenin en çok konuşulanlarından. Sevgililer Günü’nde yalnız olanlara seslenen reklam, bu güne olan antipatiyi komik bir şekilde kullanarak viral yayılımını olağan kılmış

2.

Vestel’in “14 Şubat’ta Ne Alınmaz” reklamı “Vestel ütüler, jilet gibi ütüler. Ama 14 Şubat’ta alırsanız, sevgiliniz kafanızı ütüler.” diyerek sevgilisine hediye almak için düşünenleri güldürüyor

3.    Koçtaş’ın reklam filmi de Vestel’in mantığıyla aynı. Sevgilinizin beğenmeyeceği hediyeler:

4. Durex’in çok izlenen “Elvade Elizabet, Merhaba Aşk” reklamı; geyik, cesur ve komik bir reklam: