images

  1. Takipçilerinizi ve hedef kitlenizi iyi tanıyın.

Facebook’taki ‘İstatistikler’ bölümünü biliyor olmalısınız. İşte orası, size takipçileriniz hakkında önemli ipuçları veren bir yer. Takipçilerinizin cinsiyet dağılımından tutun da yaş dağılımına kadar, birçok önemli bilgiye oradan ulaşabilirsiniz. O istatistikleri iyi incelemeli ve oradan faydalanabildiğiniz kadar faydalanmalısınız. İşte bu sayede, takipçilerinizi iyi tanıyacak ve hedef kitlenizi daha iyi belirleyebileceksiniz.

  1. Facebook’u direkt satışa yönelik kullanmayın.

Facebook’un, haber akışındaki algoritmasını değiştirmesindeki en önemli etkenlerden birinin, kullanıcıların direkt satışa yönelik paylaşımlardan rahatsızlık duyması olduğunu biliyoruz. O nedenle Facebook, artık haber akışında bu tarz paylaşımlar yerine, insanlara gerçekten bir şeyler katabilen içeriklere, eğlenceli paylaşımlara öncelik tanıyor. O nedenle içeriklerin bu yönde oluşturulması, Facebook’taki organik erişimin de artışına neden olacaktır.

  1. Facebook’ta en iyi içeriklerini kullan.

Facebook, insanların haber akışında en iyi içerikleri görmesini arzuluyor. Daha önce yapılan bir ankette, kullanıcıların arzuları bu yöndeydi ve Facebook da buna değer veriyor. O nedenle, Facebook’ta yapacağınız paylaşımlarda, diğer sosyal mecralarda paylaşıp en büyük erişimi sağladığını gördüğünüz içeriklerinizi kullanmanız da sizin faydanıza olacaktır.

  1. Çalışanlarınızı Facebook sayfanızda etkileşime yönlendirin.

Facebook’taki etkileşimin en basit yollarından birisi de, çalışanlarınızı Facebook sayfanızdaki paylaşımları beğenmeye, paylaşmaya ve onlara yorum yapmaya teşvik etmek olacaktır. Bu hem direkt olarak etkileşiminizi arttıracak hem de çalışanlarınızın arkadaş listesinin de sayfanızdaki paylaşımlardan haberdar olmasını sağlayıp erişiminizi arttıracaktır.

  1. Sorulara cevap vermeyi ihmal etmeyin.

Facebook’taki etkileşiminizi arttırmanın bir başka yolu ise, takipçilerinizle sıkı bir iletişime girmek olacaktır. Sordukları sorulara cevap vermeyi, yorumlarını beğenmeyi ya da sayfanızda yaptıkları paylaşımlarla ilgilenmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu yalnızca etkileşiminizi arttırmakla kalmaz, aynı zamanda onlarla daha güçlü bağlar kurmanıza neden olur.