Google 2018’in bitmesiyle beraber sektörde 20. senesini devirdi. Bu tecrübeyle birlikte en büyük arama motoru haline gelen Google’ın karşısına neredeyse hiçbir arama motoru çıkamıyor. İşte size Fevreka’dan güncel Google sıralama faktörleri!

Peki Google’ın bu kadar büyümesini sağlayan şey ne?

Google’ın bu kadar fazla tercih edilmesinin sebebi; arama algoritmalarının sürekli güncellenmesiyle birlikte kullanıcıya en faydalı bilgiyi sunmasıdır.

Standart kullanıcı istediği sonuca tek tıkla ulaşabildiği sürece Google’dan vazgeçecek gibi gözükmüyor.

SEO ve içerik ajansları da web sitenizin arama motoru sonuç sayfasında kendisine yer bulması için çalışıyor.

 

 Alan Adı Faktörleri

 1. Domain (Alan Adı) Yaşı: Google alan adının yaşını “güvenilirlik ve otorite” olarak görür. Fakat bu 20 senelik web sitelerinin istediği kelimede ilk sırada olabileceği anlamına gelmemektedir. Google’ın gençleri de dikkate aldığını ve sıralamada trafik getirecek sıralara soktuğunu sık sık görebilirsiniz.
 2. Domain’de Anahtar Kelime Geçirmek: Google’ın ilk zamanlarında yalnızca anahtar kelime spam’ı (anahtar kelimeyi alakalı alakasız her yerde geçirmek) ile ilk sayfalarda kendinize yer bulmanız gayet doğaldı. Birçok web sitesi bu şekilde bir çalışmayla kendi bilinirliklerini arttırıyordu. Fakat Google sürekli gelen algoritma güncellemeleriyle bu durumun önüne geçti. Hatta Fevreka’dan bir trick vermek gerekirse; alan adını marka bilinirliğini düşünerek almak anahtar kelimeye göre domain almaktan daha fazla fayda sağlıyor.
 3. Domain Kayıt Süresi: Google uzun süre kayıt ettirilen domain’leri ileriye dönük hedefleri olan bu sektörde kalıcı olmayan hedefleyen domain sahipleri olarak algılar. Kalıcı olmayı hedefleyen her alanda olduğu gibi SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmasında da öne çıkıyor.
 4. Ülke ccTLD Uzantısı: .tr, .uk, .ru gibi internet ülke alan kodları hizmet verdiğiniz ülkeyi anlamak açısından Google’a yardımcı olur. Google kendisine yardımcı olan kaynakları, daha yukarıda göstermeye yönelik algoritmalar ile çalışıyor. Ülke alan uzantısı kullanılan web sitelerinin global düzeyde birden fazla ülkede sektörü domine etmesi pek mümkün değildir.
 5. Domain Whois Bilgisi: Domain sahibinin GBT’si (swh) domainin otoritesini de etkiliyor. Domain sahibi daha önceden herhangi bir ceza almışsa bu web sitesinin de incelemeye alınacağı aşikardır. Ayrıca site sahipliği bilginiz herkese açıksa bu da legal iş yaptığınızın ve kimseden bir şey saklamadığınızın belirtisidir. Google güvenilir olanı kendi kullanıcılarına sunar.

 

Sayfa Düzeyindeki Faktörler

 1. Anahtar Kelime Başlık Etiketinde Geçecek: SERP (Google arama sonuçları sayfası) incelendiğinde ilk sayfadaki yer alan web sitelerinin neredeyse tamamının başlık etiketinde anahtar kelime geçiyor. Sayfanızın ne ile alakalı olduğunu açıklayabileceğiniz en önemli alanda anahtar kelimenizin geçmemesi zaten doğal akışta pek de mümkün değildir. Ayrıca Moz ve Yoast’ın verilerine göre anahtar kelimenin başlığın en başında geçmesi de sizin için artı değer oluşturuyor.
 2. Meta Açıklama Etiketinde Anahtar Kelime Olmalıdır: Title ile aynı şekilde doğal çalışmalarda ister istemez anahtar kelimeniz açıklama kısmında geçecektir. Ayrıca başlık ve açıklama metinlerinin gösterim başına tıklama oranlarını arttırdığı bilinen bir gerçektir. Siz de başlık ve anahtar kelimenizi A/B testleri ile analiz edebilirsiniz.
 3. Heading Etiketlerinin Kullanımı: Ana başlık etiketinin dışında alt başlıklarda da anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Önemli olan içeriğin akışını kesmemek ve Heading hiyerarşisine uymaktır.
 4. İçerikte Anahtar Kelime Sıklığı: TF-IDF olarak bilinen anahtar kelime sıklığı Google’ın arama algoritmaları arasında yer alır. Fakat belirli sınırların dışına çıkmak sitenizin spam olarak algılanmasına neden olabilir. Ayrıca içeriğiniz ilk 100 kelimesi içerisinde anahtar kelime geçirmek SEO açısından gereklidir.
 5. İçeriğin Uzunluğu Uygun mu? : Google içeriğin uzunluğuna dikkat ediyor. İçerik uzun olsun diye kullanıcıyı sıkmamak, alakasız şeylerden bahsetmemek ve tekrara düşmemek önemlidir.
 6. LSI Keyword Kullanımı: Fevreka İçerik Ajansı gibi profesyonel ellerden çıkmış içeriklerde konu ile alakalı yan kelimeler de içerikte geçirilmektedir. Bu sayede Google içeriğinizi tam olarak anlamlandırabilir.
 7. Sayfa Hızı: Google son güncellemesiyle beraber mobilde ve masaüstünde hızlı açılan sayfaların sıralamada daha avantajı olduğunu vurgulamıştır. Bu yüzden sitenizin her sayfasının hızlı açıldığından emin olmalısınız. Mobil sayfalarda AMP kullanımı mobil aramalardaki sıralamanızda gözle görülür iyileşmeler sağlayacaktır.
 8. Rel=Canonical ve Kopya İçerik: Web sitenizde kesinlikle kopya içerik kullanmamalısınız. Bu yüzden alanında uzman içerik yazarları ile birlikte çalışabilirsiniz. rel=canonical kodu birbirine benzeyen sayfalarınız varsa, en değerli olanı Google’a anlatmanın tek yoludur. Google’a yardım ettiğiniz sürece Google’dan karşılığını alacaksınız.
 9. Optimize Edilmiş Görseller: Görsellerinize verdiğiniz isim ve alt etiketler arama motorlarının görselin ne hakkında olduğunu anlamasını sağlar. Görsel başlık ve alt etiketlerinde anahtar kelimenizi geçirmek bu yüzden değerlidir. Ayrıca sayfa hızı çalışmaları kapsamında görsellerin sıkıştırılması da sizin yararınıza olacaktır.
 10. Güncel İçerik Kazandırır: Google Caffeine güncellemesi ile birlikte arama sonuçlarında son güncelleme tarihi gösterilmektedir. Sıralama faktörü olmasının yanı sıra kullanıcı güncel yazıyı okumayı tercih edecektir. Sık yapılan güncellemeler ve büyük boyutlarda yapılan güncellemeler web sitenize sıralama kazandırmaya devam edecektir.
 11. Site İçi Linkleme: Web sitenizin kendi içinde paylaştığı bağlantılar (iç linkler) Google için değerlidir. Bu linklerin kalitesine ve sayısına göre hangi sayfanın daha değerli olduğu arama motorlarına anlatılabilir.
 12. Site Dışına Verilen Linkler: Google, Vikipedi, alanınızla ilgili otoriter web sitelerine link vermek web sitenizden Google’a güven sinyali göndermenin bir yoludur. Bu linklerin kalitesi ve alakalılık düzeyine dikkat edilmelidir.
 13. Mobilde Tam Uyumluluk: Mobil ve SEO arasındaki ilişkide sayfalarca içerik yazılabilir. İlk dikkat edilmesi gereken nokta, web sitenizin mobil uyumlu ve hızlı olmasıdır. Gizli içerikler arama motoru örümcekleri tarafından algılanmamaktadır. Bu yüzden gizli içeriklerden kaçınılmalıdır.
 14. Görseller, Videolar, İnfografikler: İçeriğinizin renkli ve dikkat çekici olması için ihtiyacınız olan ne varsa kullanabilirsiniz. Kullandığınız materyallerin kullanıcının hoşuna gitmesi ve web sitenizi yavaşlatmamasına dikkat edilmelidir.
 15. Kırık Linkler Düzeltilmeli: Site içerisinde 404’e düşen bağlantılar önemsenmeyen bir sitenin göstergesidir. Web sitesi içerisinde mümkünse hiçbir bağlantı 404’lü sayfaya yönlendirilmemelidir.
 16. URL’lerin SEO Uyumluluğu: Kullanıcıya sayfanızı en temiz şekilde anlatacak URL yapısı kullanılmalıdır. Bu URL içerisinde anahtar kelime geçirilmesi gerekmektedir. Ayrıca sayfa derinliği de bir sıralama faktörüdür. Google anasayfaya yakın sayfaları daha çok ziyaret eder, bu yüzden sıralamada onlara daha çok yer verir.
 17. Kategoriler ve URL Dizini: Sayfa kategorileri içeriğinizin ne ile alakalı olduğunu anlatmanın bir yoludur. Bu kategoriler URL dizininde gözüktüğünde de arama motorları alt sayfalarınız ile kategorilerinizi bağdaştıracaktır.
 18. Kullanıcı Dostu Web Tasarım: Google ve siz en nihayetinde kullanıcıya aradığını vermek için çalışıyorsunuz. Bu yüzden son tahlilde kullanıcıya yönelik çalışmalar yapmak, arama motorlarına özel çalışmalardan daha etkilidir.

Site Düzeyindeki Faktörler

 1. Bize Ulaşın / İletişim Sayfası: Google web sitesinde iletişim bilgilerinin olmasını değerli buluyor. Ayrıca Google Haritalar’da konumunuzu eklemek için adresine gönderdiği şifre ile sizin güvenilirliğinizi ölçüyor.
 2. Düzgün Yapılandırılmış Site Mimarisi: Site içerisinde ilgili sayfaların aynı kategoriler altında yer alması ve site derinliğinin çok fazla dibe inmemesi Google için bir tarama ve sıralama faktörüdür.
 3. Site Haritası ve Robots.txt Dosyaları: Arama motorlarını yönlendiren iki sayfa, ilk aşamada bakılacak sıralama faktörleridir. Bu iki alanda hata olmaması gerekmektedir.
 4. SSL Sertifikası: Kişisel verilerin korunması için kullanılan SSL, alışveriş olanağı sağlamayan web siteleri için bile gereklidir. Size yönlendirdiği kullanıcının güvenliği Google için değerlidir.
 1. Bakım Zamanlarına Dikkat: Sunucudan kaynaklı sitenin geçici süre kapanması sıralamanızı etkileyebilir. Bu yüzden bakımların en az trafik olan zamanlarda yapılması gerekmektedir.
 2. Gezinti Menüsü Navigasyonu: Kullanıcı ve arama motorlarının sitenin neresinde olduklarını anlamaya yardımcı olacak navigasyon kullanılabilir.
 3. Kullanıcı Yorumları ve Sosyal SEO: Amazon’un tüm dünyada bu kadar bilinmesinin en temel nedenlerinden biri kullanıcıların ürünlere yaptığı yorumlardır. Amazon böylece, doğal olarak onlarca iç bağlantıya ve içeriğe sahip oluyor. Ayrıca sosyal medya sitelerinde ve sektörünüzle alakalı sayfalarda yer almak sizin için artı olacaktır.

Backlink Google Sıralama Faktörleri

 1. Alan Adı Yaşı: Eski ve otoriter web sitelerinden alacağınız backlink’ler, yeni açılmış sayfalardan alacağınız bağlantılara göre çok daha değerlidir.
 2. Backlink Alacağınız Sayfanın Kalitesi: Bağlantı alacağınız sayfa ne kadar fazla domain tarafından referans edildiyse, bu sizin de değerinizi arttırır. Google sıralama faktörleri 2019 yılında da backlink kalitesine bakacak gibi gözüküyor.
 3. Backlink Bağlantı Metni: Anahtar kelimeniz üzerinden bağlantı almanız eskisi kadar olmasa da hala değerlidir.
 4. .edu ve .gov Üzerinden Alınan Backlinkler: Eskiden çok daha önemli olan bu backlink türü, kazanılması zor olduğu için hala değerli gelmektedir. Alakalılık düzeyini yakalamak zor olduğu için gereksiz yere kullanılammalıdır.
 5. Rakiplerden Backlinkler: 2019 yılında rakiplerden backlink almak neredeyse imkansızdır. Bu çok değerli backlink’i almanın yollarını ararken karşılıklı link verme hatasına düşülmemelidir. Ayrıca kendinize rakipler oluşturup paravan blog ağı sistemiyle rakiplerden backlink alabilirsiniz. Fakat bu işlem zaman ve iş gücünüz (enerjiniz) çok fazlaysa uygulanabilir.
 6. Spam Backlinkler ve Kötü Çevre: İllegal bahis ve pornografik içerik yayınlayan web sitelerinden backlink almak, sitenizin sıralamasını negatif olarak etkileyebilir. Ayrıca trafik gönderen web siteleri ya da spam backlink yapan kanallardan gelen backlinkler Google Disavow aracı ile engellenmelidir.
 7. İçeriklerde Linkin Metni ve Yeri: Bağlantınızın, içeriğin ilk paragrafında yer alması sayfa sonlarında olmasından daha çok fayda sağlar. Ayrıca anahtar kelimenizden bağlantı almak hala fayda sağlamaktadır. Fakat içeriğinize bağlı olarak anahtar kelime dışında da bağlantı alabilirsiniz.
 8. Domain, Sayfa ve İçeriğin İlgili Olması: Backlink alacağınız web sitesinin bütün değerleri backlink kalitesini etkiliyor.
 9. Linklenen İçeriğin Kalitesi: Alacağınız backlink’in yalnızca 4 -5 kelimelik bir yorum olmasındansa, Google yüzlerce kelimeden oluşan bir makaleden sayfanıza gelen linki daha değerli bulur.

Kullanıcı Deneyimi ve Etkileşimi

 1. Yorum Sayısı: Amazon’un başarısının sırrını yukarıda da bahsetmiştik. Ne kadar kaliteli ve sayıca fazla yorum alırsanız o kadar faydalıdır. Amazon örneğinden yola çıkarak Google sıralama faktörleri arasında en değerli alan yorumlardır.
 2. Sayfada Geçirilen Süre: Google yayınlanan içeriğinizin okunup okunmadığını anlayacak algoritmaya sahiptir. Kullanıcının siteye göz atıp çıkması, sitede zaman geçirip içeriğinizi okumasından daha az katkı sağlamaktadır.
 3. Hemen Çıkma Oranı: Hemen çıkma oranı; kullanıcının web sitesinde başka sayfaları dolaşmadan çıkması anlamına gelmektedir. Tek sayfa görüntüleyen kullanıcı sayısı olarak da ele alınabilir. Arama motorları gelen kullanıcının diğer sayfaları dolaşmasını bir sıralama kriteri olarak ele alır.
 4. Direkt Trafik: Arama motorlarına göre sitenize gelen her kullanıcı değerlidir. Fakat direkt olarak web sitenizin adresinize tıklayan kullanıcı Google’a “bu sitenin bilinirliği ve otoritesi yüksektir” imajı verir.
 5. Yeniden Gelen Kullanıcı: Önceden web sitenize girmiş ve ürünlerinizi ya da içeriğinizi incelemiş kullanıcıyı web sitenize çekmenin onlarca yolu vardır. Google siteye tekrar gelen kullanıcı sayısını önemsemektedir.

 

2019 yılında Google sıralama faktörleri;  algoritma güncellemeleri  ve kullanıcı alışkanlıklarına göre değişecektir. Fevreka tarafından yıl içinde birkaç kez daha güncellenmiştir ve güncellenmeye devam edecektir. Web sitenizin fayda sağladığına emin olduğunuz sürece ilk sayfa kesinlikle hayal değildir. Siz de SEO sürecinizi bizimle yönetmek isterseniz iletişim bilgilerimiz aşağıdadır:

FEVKALADE FİKİRLERE ULAŞMAK İÇİN;

Adres: Mühürdarbağı Sokak Birlik Apartmanı No:16 D:4      

Moda / Kadıköy / İstanbul

Telefon: 0 216 349 35 89

Mail: iletisim@fevreka.com

Yasin Gökırmak