En iyi web siteleri, web sitenin sahiplerinin sıkı çalışmalarının, içerik ve servislerini tüm dünyaya iyi bir şekilde sunabilmesiyle ortaya çıkıyor. Geçmiş yıllara göre bir web sitesi oluşturmak çok daha kolay olsa bile yine de iyi bir hizmet sunabilmek altından kalkması zor bir iş. İşte bu yüzden Google ekibi, Google Aramalarını geliştirmek için hala çok fazla mesai harcıyor ki içerik üreticileri kendi zamanlarını daha kaliteli işler ve hizmet sunmaya ayırabilsin.

Çoğu web site sahibi artık Google tarafından keşfedilip edilmeme korkusu yaşamıyor, içeriklerini sitelerine girip bekliyorlar ki Google Botları (örümcekleri) keşfetsin, tarasın, indekslesin ve içeriği anlayıp, bunu ilgili sayfalara iliştirsin. Ama yine de teknik detaylar hala önemini koruyor. Bu yüzden bunları görmezden gelmemeniz sizin faydanıza olacaktır.

Google’dan birisinden yardım almanız gereken zamanlar muhakkak olacaktır, bir şeyin nasıl çalıştığını öğrenmek ya da teknik bir sorunun nedenini ve nasıl çözüleceğini anlayabilmek için buna ihtiyaç duyabilirsiniz. Google’ın site sahipleri ve içerik üreticilerinin sorunlarını çözebilmek için global bir takımı bulunuyor.

 

Böyle bir yardım almak için ilk başvurmanız gereken yer Google Webmasters! 40 dilde seçeneği var ve erişimi çok kolay. Bunun dışındaki seçenekleriniz:

  • Google Web Temelleri: Teknik açıdan yardım sağlar ve modern bir web sitesi kurmanız için size rehberlik eder.
  • Google Arama Geliştirici Dokümantasyonu: Buradan Google’ın nasıl sitenizi taradığını ve indekslediğini öğrenebilirsiniz. Google aramalarda nasıl ilk sayfalarda çıkabileceğinizi ve daha fazlası pek çok bilgiyi edinebileceğiniz bir kaynak.
  • Arama Konsolu Yardım Merkezi: Arama konsolunu nasıl kendi avantajınız için kullanabileceğiniz hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz bir kaynak. Google’ın sitenizi nasıl gördüğünü anlayabilmek için bulabileceğiniz en iyi yol.
  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Başlangıç Rehberi: SEO yani arama motoru optimizasyonunun temellerini öğrenmeniz için bulabileceğiniz en iyi kaynak.
  • Google Webmaster Yönergeleri: Sitenizin Google veritabanından tamamen silinmesine neden olabilecek durumları ve yönergeleri öğrenebileceğiniz bir kaynak.
  • Google Webmaster Youtube Kanalı: Google’ın nasıl çalıştığına dair kısa ve öğretici videolar izleyebileceğiniz bir youtube kanalı!

Bunların dışında yardım almak için kullanabileceğiniz Google Webmaster Yardım Forumları var. İçinde Türkçe’nin de bulunduğu 16 dilde sorunlara çözüm bulabileceğiniz bu forumlarda Google çalışanları sorunlarınıza çözüm bulmak için hazır bekliyor. Google çalışanlarının dışında insanlara yardım etmeyi seven diğer forum üyeleri zamanlarından fedakarlık ederek sizlere çözüm bulmanız için yolu gösteriyor. Forumlarda hem toplu bir tartışma oluşturabilir hem de özel olarak bir konuyu konuşabilirsiniz.

Üçüncü bir yol olarak Online Webmasters Ofis Saatleri denilen bir kanal vasıtasıyla bilgi almayı deneyebilirsiniz. İngilizce, Almanca, Japonca, Türkçe, Hintçe ve Fransızca sunulan bu hizmet Google’ın arama sistemlerini öğrenmek isteyenler için büyük kolaylık sağlıyor. Google çalışanları en büyük geri bildirimi, konferanslarda ya da etkinliklerde seyircilerden aldıkları sorularda gördüklerini bildiriyorlar. Online Webmasters Ofis Saatleri de bu etkinliklere veya konferanslara katılamayan insanlar için evlerinden kafalarına takılan her soruyu sorabilmelerine imkan sağlıyor. İstediğiniz zaman Google Webmasters Takvimi kontrol edebilir, bu etkinliklerin gün içinde hangi saatlerde olduğunu görebilirsiniz.

Tüm bu kaynakların dışında Google, Arama Nasıl Çalışır başlığı altında ihtiyaç duyabileceğiniz ve sistemi tam manasıyla öğrenebileceğiniz tüm bilgileri başlıklar altında topluyor.

Arama motorlarının ve içeriğin doğasını iyi bilen bir içerik ajansı ile çalışmaya ne dersiniz?