SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) Türkçe’ye arama motoru optimizasyonu olarak geçmiştir. Site içerisinde (on-page) ve site dışarısında (off-page) yapılan çalışmaların tamamına SEO denir. Kullanıcı arama hareketlerinden yola çıkılarak yapılan çalışmalar SEO olarak adlandırılır.

Dijital ajans denince akla ilk gelen öğelerden biri olan SEO çalışmaları, beraberinde rekabeti ve daha çok çalışmayı getirmiştir. En küçük işletmelerden en büyük firmalara kadar her işletme ilk sayfada yer alabilmek için bir içerik ajansı ile çalışıyor.

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Web sitelerinin fikir aşamasından sonra, aksiyona geçildiğinde SEO çalışmaları başlar. İçerik ajansı web sitelerinin on-page ve off-page SEO çalışmalarında kullanacağı içerikleri hazırlar.

  • Alınan domain’in ismi ve alındığı tarih dahi sıralamanızı etkileyebiliyor. Alan adınızın yapacağınız iş ile uyumlu olmasına özen gösterilmelidir.
  • Kullanıcıya yönelik başlıklar seçilmelidir, kullanıcı arama yaptığı kelime grubunun aynısını sitenizde görürse, sizin sayfanıza tıklama oranı yüksektir. İçerik ajansları bu başlıklar ve yazıların yayınlaması ile ilgili çalışır.
  • Sitenizde robots.txt dosyası bulunmalıdır. Bu dosya Google botlarının sitenizi hangi sıralama ile tarayacağını belirten dosyadır. Google botları robots.txt dosyası bulunmayan sayfaları daha az ziyaret ediyor. Sitemap dosyası siteye koyulmalıdır. Sitemap dosyası sayfalarınızın daha kolay ve daha hızlı indeks almasını sağlıyor.
  • Site içi optimizasyonun tam olarak yapıldığından emin olun. Yeni bir sayfa ya da makale yayınlanırken optimizasyon kuralları takip edilmelidir. Bu işlemlerin profesyonel gözle yapılması sizi reklamsız olarak üst sıralara taşıyacaktır. Bu yüzden bir içerik ajansı ile ortak çalışma yapılabilir. Yeni bir sayfa ya da makale yayınlanırken optimizasyon kuralları takip edilmelidir. Bu işlemlerin profesyonel gözle yapılması sizi reklamsız olarak üst sıralara taşıyacaktır. Bu yüzden bir içerik ajansı ile ortak çalışma yapılabilir.

 

Özgün ve Kaliteli İçeriğin SEO’ya Etkisi!

Google ve diğer arama motorları sitenize tıklayan kullanıcıların sitenizden fayda sağlayıp sağlayamadığına göre sıralamadaki yerinizle oynuyor. Google sitenizin faydalı olup olmadığını anlamak adına yüzlerce süzgeç kullanıyor. Bunların başında “bounce rate” dediğimiz siteden hemen çıkma oranı ve sitede vakit geçirme oranı geliyor. Kullanıcılar için faydalı ve özgün yazılar hazırlayacak olan bir içerik ajansı ile çalıştığınız takdirde kullanıcılar web sayfanızda daha fazla vakit geçirecektir.

Video ve görsel içerikler, hesaplamaların yapıldığı ve sektörünüzle ilgili aktivitelerin yapıldığı sayfalar aynı şekilde kullanıcı deneyimini (UX) arttıracak ve sitenizde geçirilen vakit artacaktır.

Tüm online mecralar için ayrı ayrı özelleştirilmiş içerik üretimi yapılmalıdır. Bazı firmalar mecraya bakmadan, herhangi bir içeriği her dijital mecrada kullanmaya çalışıyorlar. Bu marka itibarını zedeleyecektir.

Fevreka | Fevkalade Reklam ve İçerik Ajansı

Dijital ajans olarak çalışmalarını sürdüren Fevreka bünyesinde; sosyal medya yönetimi, SEO çalışmaları, içerik üretimi ve advertorial reklam üretimi yapılıyor. İçerik ajansı olarak hizmet veren diğer ajansların aksine, içeriklerini teknik ve faydalı bilgiler ile donatıyor. Bu içerikleri gerekli mecralarda marjinal yöntemlerle paylaşıyor. Viral yöntemler ve diğer reklam çalışmalarıyla marka bilinirliğinizi arttırıyor.

Biz “Evreka!” diye çığır açanların yolunda “Fevreka!” diyerek gidenleriz.