İÇERİK AVCILARI İŞ BAŞINDA!

Dijital çağın bolluk döneminde yaşıyoruz. Gün içerisinde defalarca sosyal medya hesaplarımızı kontrol ediyor, takip ettiğimiz blogları okuyor, video izliyor ve böylece internetin sınırsız dünyasında ülke sınırlarını kaldırarak en kaliteli bilgiye ulaşmaya çalışıyoruz. İşte tüm bu saydıklarımız, aslında hepimizin gün içerisinde defalarca yaptığı ama fotoğrafın geneline bakmaktan dolayı kaçırdığımız ufacık ayrıntılarda dolu içeriklerden başka bir şey değil.

avcı copy

Esasında hepimiz birer içerik avcısıyız. Kaliteli ve paylaşılmaya değer içerikler arayarak geçiyor günümüz. Ancak halen içeriğin ne olduğunu anlatmakta güçlük çekiyoruz. Oysa ki içerik; sözlü, yazılı ya da görsel anlatımlarda verilmek istenen düşünceler bütünü manasına geliyor ve bu hali ile günümüz pazarlama stratejilerinin temelini oluşturuyor.

İçerik gerçek bir değerdir diye yaklaşarak kaliteli içerik üretimi yapmaya özen gösteren birçok marka var hayatımızda.

Peki içerik neden gerçek bir değerdir?

Çünkü insanlar reklamları okumaya vakit ayırmazlar. Bunun yerine ilgilerini çeken şeyleri okumayı tercih ederler. Bu gerçeğin farkında olan markalar da kendi logolarını insanların beyinlerine kazımak amacıyla kaliteli içerikler içerisinde başarılı şekilde eritilmiş reklamlar sunmaya başladılar. Böylece insanların markalara olan ilgileri arttı ve markaları takip etmeye değer görmeye başladılar ve içeriğin gerçek bir değer olduğu kanıtlanmış oldu.

Gerçekten de iyi bir içerik planlama stratejisi ile pazarlama yapmanın marka bilinirliği ve marka değeri açısından ne derece faydalı olduğu ortada. Çünkü özgün ve kaliteli içerikler sayesinde Google aramalarında üst sıralarda yer alarak insanların size daha kolay biçimde ulaşmasını ve böylece etkili bir satış trafiği yakalamanızı sağlayabilirsiniz.

Markanızın karakteristik özellikleri ve dili ile orantılı bir içerik tipi ve kanalı belirleyerek başarılı bir dijital pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz. Bunun için hitap ettiğiniz kitleyi ve ulaşmak istediğiniz noktayı iyi değerlendirmelisiniz. Daha sonra içeriğe ayrılacak bütçe ve viral yayılımı güçlendirecek süreçler hakkında doğru adımlar atmaya başlamalısınız.

Son dönemde içerik pazarlamanın yükselişe geçmesi ile beraber daha çok tartışmaya başladığımız bu süreçler hakkında markanıza ‘katma değer’ yaratacak başarılı içerikleri elde edebilmek için ‘’I have a dream’’ diyerek içerik dünyasına adım atmalısınız.