İçerik pazarlaması konusunda Fevreka Reklam ve İçerik Ajansı olarak hizmet verdiğimiz süre boyunca kazandığımız tecrübeleri sizlerle paylaşacağımız rehberimize hoşgeldiniz.

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, hedeflediğiniz kullanıcı kitlesini harekete geçirmeyi planlayan stratejik pazarlama çeşitlerinden biridir. Bu aksiyon; satın alma, mail adresi bırakma, web sitenizdeki sayfalar arasında dolaşma, içeriğinizi kendi çevresiyle paylaşma ya da marka bilinirliğini arttırma üzerine hedeflenebilir.
İçerik pazarlaması yaparken kullanıcıya değerli olanı vermeyi hedefleyen ve kullanıcının değerli olduğunu hissetmesini sağlayan Fevreka İçerik Ajansı; markalar ve kullanıcılar arasında köprü inşa ediyor.

Halkla ilişkiler ile birçok noktada örtüşen içerik pazarlaması sanıldığı gibi yalnızca reklam değildir. İçerik pazarlaması ne sattığınızdan ziyade marka algınızın karşı tarafta nasıl olması gerektiği ile ilgilidir. Örneğin; Fevreka alelade içerik ajansları ile kıyaslandığında fevkalededir! Fevkalede olduğunu her işinde göstermiştir. Bu algının altını da hakkıyla doldurmuştur.
Aşağıdaki sorulara cevabınız Evet ise Fevreka’nın strateji ekibi ile bi kahve içmenin zamanı gelmiş demektir 🙂

• Marka bilinirliğinizi ve itibarınızı arttırmak mı istiyorsunuz?
• Marka kimliğinizi bütün iletişim stratejilerinde yansıtmak mı istiyorsunuz?
• Yeni müşteriler kazanmak ve bir kere alışveriş yapanların düzenli müşteri olmasını mı istiyorsunuz?
• Ürünlerinizin ya da markanızın göz önünde olmasını ve akla ilk gelen olmayı mı istiyorsunuz?

İşletmeler Neden İçerik Pazarlaması Yapmalıdır?

İçerik pazarlaması nedir sorusunun cevabını netleştirdiysek, markaların neden bir stratejiye ya da neden içerik pazarlaması yapması gerektiğine değineceğiz. Fuarlar, reklamlar çok hızlı geri dönüş sağlıyor. Doğru bir planlamayla Google üzerinde ya da offline tarafta verdiğiniz her reklamın dönüşünü alabilirsiniz. Fakat, işler yolunda gitmediğinde ve bütçenin durdurulduğu durumlarda müşteriler sizi tekrar bulacak mı?
Fevreka Reklam ve İçerik Ajansı bünyesinde yapılan analizlerde reklam ile gelen kullanıcının sayısı, organik aramalardan kat be kat fazla olsa bile, organik kullanıcının daha bilinçli ve daha fazla aksiyona geçmeye meyilli olduğu sonucuna varılmıştır.
Hatta daha detaylı E-ticaret Dönüşüm analizlerinde reklam ile size ulaşan kullanıcıların e-ticaret dönüşümü %0,8’i bile bulmazken, organik yollarla sitenize gelen kullanıcıda bu oran %2,5’lere kadar çıkmaktadır.


Burada içerik pazarlamasının SEO ve sosyal medya çalışmalarına olan yadsınamaz katksını da es geçmemek gerekiyor. Sosyal medyada güncel olanı takip etmek isteyen kullanıcıyı doğru yapılmış bir içerik stratejisi ile kazanabilirsiniz. Kaliteli içerik SEO’nun temellerini oluştururken aynı zamanda sayfa içi bağlantılarla sıralamanızı yükseltmenize yardımcı oluyor. Birçok firma ve işletme SEO stratejilerini içerik pazarlaması ile birlikte yürüterek daha verimli sonuçlar alıyor.

İçerik Pazarlaması Yaşam Döngüsü

İçerik pazarlama stratejisi oluşturulurken aşağıdaki döngüye göre yol haritası çıkarılır. Özetle; bu döngüdeki maddelerden bahsedersek;

• İhtiyacın Doğumu: Markanın ihtiyacının farkına varması
• Hedef Belirleme, İçerik Türü Seçme, Strateji Belirleme: Markanın içerik ajansları ile yaptığı anlaşmada hedeflerin ne olacağını söylemesi, içerik ajansının hangi içerik türleri markaya ve konuya uygun kararının verilmesi ve stratejinin marka tarafından onaylanması sürecini kapsar.
• Anahtar Kelime Araştırması, Hedef Kitle Tespiti: Markanın satış yaptığı ürünün ya da bilinmek istediği kitlenin ajansa aktarılması ve ajansın bu kitleye yönelik yapılabilecek çalışmaları firmaya anlatmasını kapsar. Demografik özelliklere göre anahtar kelimelerin hangi varyasyonlarının kullanılması gerektiği bir uzman tarafından tespit edilir.
• İçerik Planlaması ve İçerik Üretimi: Belirlenen yöntem ve stratejinin markaya aktarılmasının ardından içerik yazarları ve kreatif ekibin desteği ile içeriklerin üretilmesi
• İmplementasyon: İçeriğin yayına geçirilmesi anlamına gelir. Yayınlanacak kanallar ve içeriğin dağıtılacağı mecralar ile birlikte ilerler. Yazdığınız içeriğin türüne bağlı olarak offline alanda bile kullanılması mümkündür.
• Ölçme ve Raporlama: Reklam ajansı gibi içerik ajansı da yaptığı içeriğin raporlanmasıyla mükelleftir. Raporlamada reklam gibi anlık değil, her ay düzenlenen raporlama söz konusu olacaktır.

İçeriği Daha Çekici Yapmanın 5 Yolu

Modgility tarafından hazırlanan infografik daha kaliteli içerikler için öneriler sunuyor. İnfografiği aşağıda inceleyebilirsiniz.


1. İçeriğiniz Basit Olmalıdır: Albert Einstein’ın “Bir şeyi basitçe açıklayamıyorsan, yeterince iyi anlamamışsın demektir.” sözünden esinlenen ilk madde, içeriğin daha anlaşılır ve basit olması halinde tüketicilerin içeriği daha fazla dikkate aldığı ve yakın çevresine tavsiye etme olasılığının %115 arttığı vurgulanmıştır. İnternet kullanıcılarının uzun içeriği tüketmeye pek de meraklı olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

2. Mizah İçeriğinize Güç Katıyor: Eğlence odaklı içeriklerin ve başlıkların daha fazla dikkat çektiği biliniyor. Markanın kurumsal imajının el verdiği ölçüde mizah unsuru kullanılmalıdır.
3. İnteraktif İçerik: İnteraktif içerikler tıklama ve okunma oranında %50, dönüşümde ise %40’a yakın avantaj sağlıyor. Müşterilerin aldıkları ürünler özelinde yorumlarının ve görüşlerinin önemli olduğu içerik ile vurgulanmalıdır.
4. Sürprizlere Hazır Olun: Beklenilmedik olmak, okuyucunuzun kafasını kreatif içerikler ile açmak önemlidir. Marka için yeni öneriler içerik ajansları tarafından sürekli verilmektedir.
5. Gerçek Bilgileri Sunun: Çözüm odaklı içerik potansiyel müşterileriniz tarafından mutlaka fark edilir. Kullanıcının web sitenizde zaman geçirmesi için mutlaka bir derdine derman olmanız gerekiyor.