Google, Lighthouse Chrome Eklentisi’ne yeni bir audit kategorisi eklediğini kullanıcılara büyük bir gururla duyurdu. Audit kavramını tanımlamak gerekirse, SEO anlamında web sitenizin arama motorlarına uygun olup olmadığının denetlenmesi ve analiz edilmesidir. Google’ın analiz işine tam olarak el atacağının sinyallerini vermesi, site sahiplerini ve profesyonel SEO yöneticilerini sevindirmeyi başardı. Bu sayede, ileride SEO analizi için daha az bütçe ile daha verimli sonuçlar alabilmenin önü açılmış oldu.

 

Lighthouse, otomatik olarak web sayfalarının kalitelerini artıran açık kaynaklı bir eklentidir.  Lighthouse; performans, erişim ve gelişen web aplikasyonu uyumluluğu gibi birçok alanda sitenizin kalitesini artırmak adına analiz yaparak geliştiricilere iyi aydınlatılmış bir yol sağlar. Temel olarak “sizi kayalıklara çarpmaktan kurtarır”, işte bu yüzdendir ki adı Lighthouse!

google-lighthouse

Lighthouse’un içindeki SEO audit kategorisi, webmaster ve geliştiricilere gelişim için potansiyel alanları tanımlayan basit bir sağlık kontrolü yapabilmelerini sağlar. Lighthouse lokal bir şekilde Chrome tarayıcınızda çalışır. Bu sayede canlı sayfalarda olduğu gibi; geliştirilme aşamasındaki sayfalarda(test linkler vs.) ve giriş yetkilerinizin bulunmadığı sayfalarda da ücretsiz analiz yapma şansına sahipsiniz.

 

En İyi SEO Uygulamaları Google ile Sizinle!

 

SEO auditlerinin güncel listesi çok yorucu değil, ancak Google ve diğer arama motorları için herhangi bir SEO garantisi vermiyor. Güncel audit listesi, her sitenin doğru yapması gereken SEO temellerini onaylamak ve yansıtmak adına tasarlanmıştır. Geliştiriciler ve SEO uygulamaları yapan her seviyedeki kullanıcı için detaylı bir yol haritası çizmektedir. Gelecekte, daha detaylı auditler ve rehberler eklemeyi umuyoruz. Google kullanıcı deneyimini ve görüşünü ön planda tutan bir şirket olarak auditler için kullanıcılardan spesifik görüş ve önerileri bekliyor.

 

Lighthouse Nasıl Kullanılır?

 

Şu an, bu auditleri çalıştırmak için iki farklı yola başvurulabilir.

 

Lighthouse Chrome Eklentisini Kullanmak:

 

 1. Lighthouse Chrome Eklentisi ni yükleyin.
 2. Uzantı çubuğunda Lighthouse ikonuna tıklayın.
 3. Ayarlar menüsünü seçin, “SEO“yu işaretleyin ve OK’e tıklayın, ardından rapor yaratın.

 

Chrome Canary Geliştirici Araçlarını Kullanmak:

 

  1. Chrome Geliştirici Araçlarını açın.
  2. Audit’lere gidin.
  3. Bir Audit yap’a tıklayın.
  4. “SEO” kutucuğunu işaretleyin ve bir SEO Audit yapın.

 

 

Güncel Lighthouse Chrome eklentisi, Google’ın SEO analiz işlemine el atması anlamında büyük bir umut ışığı oluşturdu. Google işlevselliği konusunda tüm geliştirmeleri yaptıktan sonra, ilk stabil sürümle birlikte elde edilen analizleri varsayılan olarak kullanabileceğiz.

Fevkalade reklam ve içerik ajansı  Fevreka, sizler için Google ürünlerini tanıtmaya devam ediyor.

Umarız Lighthouse’un bu işlevi şu anki ve gelecekteki projeleriniz için kullanışlı olur. Bu yazımız Lighthouse kendini güncelledikçe güncellenmektedir.

 

Mutlu auditler!