icerik-pazarlamasi-nedir-3

İçerik Ajansı

Dijitalleşmenin zirvesindeyiz. Günümüzde isteyen kendi içeriğini üretip bu yarışa katılabiliyor. Fakat markaların dijital dünyanın tüm dinamiklerine hâkim olması ya da zamanlarını ve iş gücünü içeriğe kaydırabilmesi her zaman mümkün olmuyor. Burada, dijital sahadaki tecrübelerini firmalara aktarmaya hazır Fevreka devreye giriyor.

Firmaların dijital dünyada ihtiyaç duyduğu tüm metinler ve görseller iyi bir içerik ajansı tarafından üretilmeli. İşin matematiğini ve algoritmalarını iyi bilen içerik ajansları son kullanıcının ihtiyaç duyduğu içeriği üreterek hem kullanıcıya fayda sağlıyor hem de markanın büyümesine destek oluyor.

Firmalar Hangi Mecralarda
İçeriklere İhtiyaç Duyuyor?

Web Sitesi İçerikleri

Web sitesinin görülen tüm alanları profesyonel içerik yazarı ve marka temsilcisi ortaklığıyla yazılmalıdır. Bu beraberlik hem yanlış bilgi verilmesini engeller hem de kullanıcı deneyiminin göz önünde bulundurulmasını sağlar. Web sitesi içerikleri genel anlamda SEO içerikleri olarak da kabul edilebilir. Web sitenin sağındaki, solundaki tüm alanlar için içerik yazılır. Fakat en sık içerik ihtiyaç duyulan bölgeler şunlardır;

Kategori Yazısı İçerikleri

Blog Yazıları

Ürün İçerikleri

web-sitesi-icerikleri
sosyal-medya-icerikleri

Sosyal Medya İçerikleri

Sosyal medya yönetimi için ya da kreatif fikirlere ihtiyaç duyduğunuzda içerik ajansı ile birlikte çalışabilirsiniz. Hedef kitlenize markanızı tanıtma, potansiyel müşterilerinize erişme ya da diğer amaçlarınıza yönelik görsel tasarım ve videolarınızın üretiminde yanınızdayız. Ayrıca kullanılacak mecraya karar verilmesi ve bu mecraya uygun en özel içeriğin üretilmesi konusundaki başarılarımızın gururunu yaşıyoruz!

 

E-Mail Marketing İçerikleri

E-mail pazarlaması, tek bir bir mail ile havuzunuzdaki binlerce potansiyel müşteriye ulaşmanızı sağlayan müthiş bir anahtardır. Doğru kelime öbekleri, doğru yönlendirmeler e-mail listenizin büyük kısmını ürünlerinizi tekrar incelemeye sevk edecektir.

İçerik Ajansı Tarafından Üretilebilen
İçerik Türleri Nelerdir?

Fevreka İçerik Ajansı; içeriklerin metin, görsel ya da video içerik olarak kutuplaştırılmasından ziyade bir içeriğin neye ihtiyacı varsa onun kullanılmasından yanadır. Kullanıcının görmek istediği ya da dikkatini çekebilecek tüm ögelerin karşısına çıkarılması gerektiğini savunur. Firmanın öne çıkaracağı ürün ya da hizmetin duyurulmasının asıl amaç olduğunu asla unutmaz.

icerik-turleri-nelerdir
rehber-icerikler

Rehber İçerikler (Nasıl Yapılır İçerikleri)

Bir şeyin adım adım nasıl yapılacağının anlatıldığı içeriklerdir. Yalnızca metin olması birçok konuda açıklayıcı ve yeterlidir. Fakat infografik ya da video içerik ajansı tarafından üretilmesi insanların ilgisini daha fazla çeker, içeriğin tüketilme şansını yükseltir. Tüketilen içerikler hem kullanıcıya faydalı olduğunuzun hem de insanların içeriklerinizi beğendiğinin göstergesidir.

İçerik ajansı, markanın SEO sürecini de yönetiyorsa e-ticaret sitelerinin ürünlerinin kullanımı konusunda özellikle “rehber içerikler” hazırlar.

Listeler

Listeler, kesinlikle popülaritesini yitirmeyen içerik türleri arasındadır. Listeler metin ve infografik şeklinde oluşturulursa insanların gözüne daha hoş gelecek ve infografik sayfasında geçirilen süre artacaktır. Listelerin düzeni, genellikle kısa içerikler ile anlatılan bol fotoğraf şeklindedir. Yalnızca liste yaparak popüler olmuş web siteleri bu formatın hala iş yaptığını kanıtlar niteliktedir. Tabii başarılı olmanın diğer unsurlarını da uygulamayı unutmamak gerek.

liste-icerikler
soru-cevap-icerikler

Soru Cevap

Soru cevap içerikler dijitalin hatta gelenekselin bile en çok kullanılan formatıdır. Sorduğunuz doğru sorular kullanıcıların sizi daha iyi tanımasına yardımcı olur. Dijital ortamlarda kullanıcılara soru yönelterek ya da onlardan soru alarak interaktif bir içerik yaratabilirsiniz. Etkileşimi artıran bu içerikler aynı zamanda web sitesinde kalma süresini de uzatır.

 

Şirket ile İlgili Haberler

Şirketler genellikle kendi bünyelerindeki halkla ilişkiler birimi ile birlikte bu haberleri oluştururlar. Fakat diğer iletişimcilerin de bu haberle ilgili söyleyeceği, ekleyeceği şeyler olabilir. Ayrıca tüm şirketlerde halkla ilişkiler birimleri bulunmuyor. Firma yöneticileri haber yapılacak faaliyete bir içerik yazarı ile birlikte giderek organizasyonu haberleştirmesini isteyebilir.

Ürün Tanıtımları

Özellikle e-ticarette kullanıcılar alacakları ürünün tüm özelliklerine ve kullanımına hâkim olmak ister. Ürün tanıtımı; metin, görsel ve video olarak üretilebilir. Hızlıca bilgi almak isteyen kullanıcılar için kısa video içerikler planlanabilir. Detaylı bilgi gerektiren ürünler için ise uzun videolar ya da infografik içerikler planlanabilir. Bu içerikler aynı zamanda SEO çalışmanızı güçlendirecek ve web sitenizin sıralamasına ivme kazandıracaktır.

urun-tanitim-icerikelri

İçerik Pazarlaması Nedir?

icerik-pazarlamasi-ne-demek

İçerik pazarlaması; belirlenen hedef kitleye yönelik, harekete geçirici (Call to Action) içeriklerin üretilmesi ve doğru mecralarda yayınlanması şeklinde uygulanan stratejik bir pazarlama stratejisidir. Doğru kanal; blog, sosyal medya kanalları, e-kitaplar, webinarlar ve web sitelerinin içerik alanları olabilir.

İçerik pazarlaması dijital pazarlama sürecinin her koluna entegre edilebilir fakat dikkat edilmesi gereken şey “içerik üretmiş olmak için üretmek” hatasından kaçınmaktır. İçerik pazarlaması markanızın kullanıcı nezdinde nasıl görünmesini istediğinizle alakalıdır. Müşteri ile marka arasındaki bağı kuvvetlendirmenin en kolay ve ucuz yoludur.

İşletmeler İçin Neden İçerik Pazarlaması Tavsiye Ediyoruz?

İşletmeler; sürdürülebilir, ucuz ve uygulanabilir pazarlama yöntemleri üzerine yoğunlaşıyor. Bu 3 maddeyi karşılayan tek seçenek içerik pazarlamasıdır. Örneğin; Adwords’u birincil kaynak olarak seçtiyseniz, bu ay harcadığınız parayı önümüzdeki aya yansıtmadığınızda geliriniz %100’e yakın düşecektir. Adwords nankör bir kanaldır ve sürekli satın almak sizi uzun vadede zarara, şanslıysanız potansiyelinizden daha az kâr etmenize neden olur.

İçerik pazarlamasının dönüşü çok daha yavaş, fakat kalıcıdır. İşletmelere tahmin edilebilir, ölçeklendirilebilir, az masraflı web trafiğini kurgulatır. İçerik pazarlaması aynı zamanda diğer dijital medya kanallarını müthiş surette destekler. SEO çalışmalarında doğal bağlantı örüntüleri oluşturmanızı kolaylaştırır. Sosyal medya içerikleri üretmenizi hızlandırır ve kolaylaştırır.

isletmeler-icin-icerik-pazarlamasi
kaliteli-icerigin-ozellikleri

Kaliteli İçeriğin Özellikleri Nelerdir?

Kaliteli içerik üretmenin formülü çok basittir. Bu adımları doğru uyguladığınızda ortaya çıkan her çalışmanızda “en kaliteli içerik bu oldu” dersiniz. Peki bu adımlar nelerdir? Başlıyoruz.

Pazar Analizi: Pazar analizi yaparken öncelikle hedef kitlemizi belirlemeli, yazıyı kimin için yazdığımızı ön plana almalıyız. Ayrıca rakip analizi yaparak yazdıkları içerikleri kontrol etmeli, hangilerinin daha çok paylaşıldığını ve daha çok okunduğunu analiz etmemiz gerekir.

Anahtar Kelime Analizi: Özellikle metinsel içeriklerde anahtar kelimelerin analizi önemlidir. Trafik potansiyelinin, potansiyel trafiğin tahmini dönüşüm oranının analiz edilmesi gereklidir.

Doğru Başlık Seçimi: CTR’ı (tıklanma oranını) artıracak olan başlık ve alt başlıklar seçilmelidir. Üzerine düşünülmesi gereken konulardan en önemlisi başlıklardır. Kullanıcıyı okumaya teşvik edemezseniz içeriğinizin o kullanıcıya bir faydası dokunmayacaktır.

İçerik Şablonu: Aslında her şeyden önce yazarın kendisine “Ben bu yazıyı okur muydum?” diye sorması gerekiyor. Eğer cevabınız evet ise doğru yoldasınız. Listeleme, kısa paragraflar, kalın, italik ya da altı çizili kullanım kullanıcıların dikkatinin dağılmasını önleyecektir. İmla kurallarının önemli olduğunu söylemeye hâlâ gerek var mı?

Görsel Kullanımı: Kullanıcılar görselin olduğu alanlarda daha az dikkat dağınıklığı yaşıyorlar. Sahici, mümkünse kendi çektiğiniz görsellerin kullanılması içeriğinizin tüketilme oranını artırır.

kalitelik-icerik-nasil-olur