SEO AJANSI

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO (Search Engine Optimization), kullanıcıların bilgi almak ve alışveriş yapmak amacıyla internet üzerinden arattığı kelime öbeklerinden trafik çekerek dönüşümünüzü ve kârınızı artırma çalışmalarının bütünüdür.

Web siteleri, arama motorlarının sonuç sayfalarında yükselmesi için sürekli geliştirmeler yapılmasına ihtiyaç duyar. Bu optimizasyon çalışmaları, Google ve diğer arama motorlarının yönergeleri ve güncelleştirmeleri ile beraber sıralama faktörlerinin incelenmesiyle oluşturulur. Profesyonel SEO danışmanlığı ile arama motoru pozisyonlarında yükselerek web sitenize daha fazla kullanıcıyı çekebilirsiniz. 

Arama motorları üzerinden gelen trafik (organik trafik) hali hazırda o hizmet ya da ürüne ihtiyacı olan kullanıcıları hedeflediği için dönüşümü en yüksek çalışmalar arasında yer almaktadır.  SEO ajansı tüm çalışmaları sizin kontrolünüzde yönetir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları site içi optimizasyon ve site dışı çalışmalar olarak 2’ye ayrılır. Arama motorlarının çalışma prensipleri ele alındığında özellikle Google kullanıcı deneyimini ilk sıraya koymaktadır. Web sayfanızı kullanıcının arama niyetine göre optimize ettiğinizde, iyi bir deneyim yaşayan kullanıcı Google’a iyi sinyaller gönderecektir. Bu yüzden önce site içerisini UX (user experience, kullanıcı deneyimi) konusunda optimize etmeli, daha sonra arama motoru botlarının kolay bir biçimde sitenizi tanıması ve tarayabilmesi için teknik çalışmalar yürütülmeli ve ardından site dışı çalışmalar ile bilinirliğini arttırmalısınız.

Arama motorlarının çalışma mekanizmasını iyi bilmek, başarılı olmak için gereken en önemli yetkinliktir. Google arama sonuç yönergelerini kullanıcılar ile paylaşıyor. Google yönergelerine en uygun çalışmalar istediğiniz sonucu almanıza yardım edecektir.

seo danışmanlığı nedir

SEO için Arama Motoru Algoritması Nasıl Çalışır?

Google, Yandex, Yahoo, Bing… Kullandığınız arama motoru ne olursa olsun, öncelikle bir sorgu yapmanız ve ona en uygun sayfaları karşınıza çıkarmak üzere tasarlanmış ve programlanmıştır. Tek kelime sorgunuz için binlerce web sitesini anında karşınıza çıkarabilir. 

Arama motorları genel olarak şu şekilde çalışır: Google ya da diğer arama motorları örümcek (spider) olarak bilinen tarayıcı programlar ile tüm web sitelerini düzenli olarak analiz eder. Oluşturulan indeks, sorgu ile eşleştiren algoritmalar aracılığıyla son kullanıcının karşısına çıkartılır. 

Optimizasyon dediğimiz alan ise web site sahiplerinin, kendi sitelerine yönelik arama motorlarının daha hızlı ve iyi sinyallerle indekslenmesi için yaptıkları çalışmalardır.

SEO Neler ile İlgilenir?

SEO çalışmalarını anlamak ve anlamlandırmak için SEO sürecinde dikkat edilmesi gereken birkaç metrik bulunuyor.

  • Trafiğin Kalitesi: Web sitenize giriş yapan kullanıcıların sattığınız ürün ya da hizmet ile ilgili olup olmamasını ifade eder. 
  • Organik Trafik Miktarı: Web sitenize giriş yapan kullanıcı sayısıdır. Organik trafik ne kadar kaliteli olursa, SEO çalışmalarının başarısı o kadar yüksek kabul edilir. Kaliteli trafik web sitenizin dönüşüm oranını artırır. 
  • Organik Sıralamalar: Hedeflediğiniz anahtar kelimeleri Google arama sonuç sayfasında üst sıralarda bulunması bir diğer başarı metriğidir. 
seo

Doğru Kitleye Ulaşmak

Anahtar Kelime ve Rakip Analizi: SEO stratejisi üretilirken ilk olarak anahtar kelime analizi / araştırması yapılır. Sıklık, rekabet ve arama niyetine göre bulunduğunuz sektör baz alınarak sayfanız için en uygun anahtar kelimeleri bularak işe başlanmalıdır.

Ziyaretçiler İçin Kusursuz Kullanıcı Deneyimi 

Site Hızı ve Mobil Uyumluluk: Kullanıcıların sayfalar arasında hızlı geçiş yapması ve web sitesinin mobil cihazlarda sorunsuz çalışması, Google sıralama pozisyonlarındaki en önemli faktörlerdendir. Bu nedenden dolayı site hızı optimizasyonu ile birlikte web sitelerin mobil uyumlu olması sağlanır.

Teknik Kontroller

SEO projelerinin belirli aralıklar ile rutin bir şekilde kontrol edilerek, oluşan hataların giderilmesidir. Web sitesinin yazılım problemleri, Google güncellemelerinin ortaya çıkardığı sorunların ve tüm teknik detayların sıklıkla gözden geçirilerek web sitesinin sorunları giderilerek güncel kalması sağlanır.

Organik Trafik Analizleri ve Kontroller

Organik trafiğin zaman içerisindeki değişimleri, eski ve yeni kullanıcıların siteye giriş oranları, en fazla trafik alan sayfaların günlük, aylık ve yıllık olarak incelenmesidir.

Neden SEO Çalışmaları Yapılmalıdır?

Çünkü organik trafiğin pazar payı yüksektir. Büyük hacimli e-ticaret siteleri incelendiğinde satışa dönüşen etkinliklerin ciddi bir kısmının organik trafikten geldiğini görebilirsiniz. E-ticaret haricindeki web sitelerinde de teklif ve telefon dönüşümlerinin büyük kısmı organik aramalardan gelmektedir.

Çünkü kaliteyi ve kalite puanını artırır. Arama motorları web sitenizin kaliteli ve kullanıcıya hitap etmesini ister. Ne kadar az ya da ne kadar çok sayfanız olduğu arama motorları için çok anlamlı değildir. Bu sayfaların üst kategoriler ya da ürün sayfalarıyla nasıl iletişim kurduğu ve içeriklerinin ne kadar kaliteli olduğu arama motoru optimizasyonunda daha önemli konulardır. Tasarımı, kullanışlılığı ve içeriği iyi olan web siteleri kullanıcı tarafından daha çok tercih edilir. Bu yüzden arama motorları da bu siteleri sıralamada öne çıkarır. Ayrıca Ads çalışmaları bütçesini düşürmek için en iyi yollardan biri de SEO çalışması yapmaktır. Hali hazırda kullanıcıların beğendiği bir sayfanın reklam kalite puanı daha yüksek olacaktır.

neden-seo-calimalari-yapilmalidir
site-ici-site-disi-seo

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Site içi SEO çalışmaları web sitesinin yazılım ekibi, SEO ekibi ve tasarım ekibi ile birlikte yürüttüğü çalışmalardır. On page SEO olarak da bilinen çalışmalar; URL yapılarının kontrol edilmesi ve düzenlenmesi, meta title ve başlıkların arama motoru yönergelerine göre düzenlenmesi, site hızının optimize edilmesi ve site içeriklerinin kullanıcı odaklı olması için yapılan çalışmaları kapsar. Web sitenizin, mağazanızın kullanıcıya hitap etmesi, kolay kullanılabilir ve hızlı olmalıdır.

 

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO çalışmaları kapsamına bakıldığında çok geniş olabilir. Markanızın yaptığı iş birlikleri, PR metin çalışmaları, affilate (iş ortaklığı) gibi her konu offline SEO çalışmaları kapsamında kullanılabilir. Genel olarak kendi web siteniz dışındaki yaptığınız tanıtım ve medya çalışmalarını kapsar. Site dışı çalışmalarda web sitenize gelen bağlantıların düzenli olması ve bağlantıların sürekli olarak kontrol edilmesi elzemdir.

SEO ve İçerik İlişkisi

Güçlü, kaliteli ve özgün içerik SEO’nun yapı taşları arasında yer almaktadır. SEO; teknik çalışmalar, içerikler ve backlink’lerin hepsinin doğru yönetilmesi ile başarıya kavuşur. İçerik ajansı ya da içerik yazarı ile yapılan doğru çalışma web sitenizde istediğiniz hareketlenmeyi yakalamaya yardımcı olacaktır. Web sitenize uygun olarak ne tür içerikler yazılabilir? 

Web Sitesi İçerikleri: Web sitesi sayfa içerikleri olarak bilinir. Kullanıcının sık karşısına çıkan bir alandır. SEO uyumlu ve kullanıcının ürün ya da hizmet hakkında fikir alabileceği düzende olmalıdır. 

Kategori Yazısı: Genellikle e-ticaret sitelerinde oluşturulan kategoriyi anlatmak üzere kurgulanmış içeriklerdir. Kullanıcının o kategori hakkında genel bilgi alması hedeflenir.

Ürün İçerikleri: E-ticaret sitelerinde satılan ürün ile ilgili tüm detayların verildiği içeriktir. Kullanıcı aradığı tüm bilgiyi burada bulursa, ürünü sepete atma şansı o kadar yükselir.

Blog Yazıları: Web sitesini aktif tutmak ve kullanıcılara ürün ya da hizmetin dolaylı olarak faydalarının anlatılabileceği içerik alanlarıdır. 

SEO İşletmenize Ne Kazandırır?

SEO ajansı ile yaptığınız çalışma markanız ya da firmanızın bilinirliğini artırır. Mağazanıza gelen kullanıcıların sayısını ve dönüşüm oranını artırarak kar elde etmenizi sağlar. Hizmet satıyorsanız, hizmetinizi daha görünür kılar. Kurumsal SEO çalışmaları markanın hedeflerini gerçekleştirmesi için yapılan çalışmalar bütünüdür. Ayrıca bir ajansla çalışmak, SEO çalışmalarınız kapsamında yapılan tüm detayların size raporlanmasını sağlayacaktır. Dijital için ayırdığınız bütçenin hangi çalışmalar için kullanıldığını net olarak görebilirsiniz. İyi SEO ajansı; grafik, reklam, sosyal medya, dijital pazarlamanın tüm alanları hakkında detaylı bilgi sahibi olmalıdır. En temelde kullanıcı deneyimine dayanan bu SEO süreci, bütün bu çalışmaları içerisinde barındırır.

seo-isletmenize-ne-kazandirir
e-ticaret-siteleri-icin-seonu-onemi

E-ticaret Siteleri İçin SEO’nun Önemi

Günümüz dünyasında ürünü kullanıcıya ulaştırmak isteyen her işletme e-ticaret sitesi kurarak hızlıca satış yapma imkânı yakalıyor. Genellikle büyük hacme sahip olan e-ticaret siteleri için SEO çok önemli bir yer tutuyor. Yalnızca reklam vererek satış yapmayı hedefleyen e-ticaret siteleri, elde ettikleri karın, işi kurarken düşündükleri miktarın çok altında kaldığını kısa sürede fark ediyor. Bu yüzden kaliteli ürün satan e-ticaret siteleri, web sitelerini mutlaka kullanıcı deneyimine uygun olarak düzenlemelidir. Teknik SEO hataları giderilmeli, site içerikleri kullanıcıya göre optimize edilmeli ve backlink çalışmaları yapılarak müşterilerin mağazayı tavsiye etmesi sağlanmalıdır.

SEO Ajansı ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Firmalar kendi bünyelerinde SEO uzmanı barındırmayacaksa bu çalışmalar için mutlaka profesyonel desteğe ihtiyaç duyuyorlar. SEO uzmanı olarak kendini yetiştirmiş kişi, hem teknik problemlere hakim olmalı hem de yazılım konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olmalıdır. Böyle bir uzmanı istihdam etmek, her firma için kolay olmuyor. Hem insan kaynakları hem de bütçeler bu kişiyi istihdam etmek için elverişli olmayabilir. Bu yüzden profesyonel SEO ajansı ile iletişim kurarak çalışmanızı yönetebilirsiniz.

Böylece algoritma değişiklikleri ve raporlamalar için vakit kaybınız olmaz. Ajansınız algoritma güncellemeleri ve olası düşüşlere karşılık aksiyon alma çalışmalarını yapacaktır. Ayrıca tüm alanlarda bilgisi olan ajansınızı diğer dijital pazarlama faaliyetleri ile ilgili bilgi almak için kullanabilirsiniz.

fevreka-seo-ajansi

Fevreka Standart SEO Ajanslarına Kıyasla Sizlere Ekstra Ne Sunar?

Markanızı profesyonel ellere teslim etmek istiyorsunuz fakat hangi ajansa güvenmeniz gerektiğini bilmiyorsunuz. Yazımızı okuyarak Fevreka İçerik Ajansı hakkında bilmediklerinizi öğrenebilir ve markanız için doğru kararlar alabilirsiniz.

SEO Süreci Yönetimi

Mevcut bir markası olan ya da yeni bir marka oluşturmaya çalışan kişiler, dijital medyayı pazarlama alanı olarak kullanmak zorundadır. Anında binlerce kişiye ulaşma imkanı sunan web siteleri, iyi bir yönetime ihtiyaç duyar. İlk olarak hedef kitlenin belirlenmesi ve sonraki adımlarda; içerik yönetimi, rakip analizinin yapılması ve geri dönüşlerin takip edilmesi gibi kritik noktalar vardır.

Fevreka, sunduğu SEO hizmeti kapsamında markanızın ihtiyacı olan dijital stratejisini planlar, sizleri rakiplerinizden ayıracak özgünlükte içerikler üretir, çalışmalar sonucu elde edilen verilerin raporlarını bildirir ve markanıza uygun hedef kitleyi belirleyerek iletişim kurar. Böylece sayfalarınız her daim güncelliğini korur.