SEO AJANSI

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO (Search Engine Optimization), kullanıcıların bilgi almak ve alışveriş yapmak amacıyla arattığı kelime öbeklerinden trafik çekerek dönüşümünüzü ve kârınızı artırma çalışmalarının bütünüdür. SEO ajansı tüm çalışmaları sizin kontrolünüzde yönetir.

Web sitenizin arama sonuç sayfalarında yükselmesi için sürekli geliştimeler yapılmasıdır. SEO sayesinde web sitenize daha fazla kullanıcıyı çekebilirsiniz. Ayrıca çektiğiniz kullanıcıların mutlu müşterilere dönmesine yardımcı olur.

Arama motorları üzerinden gelen trafik (organik trafik) hali hazırda o hizmet ya da ürüne ihtiyacı olan kullanıcıları hedeflediği için dönüşümü en yüksek çalışmalar arasında yer almaktadır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları site içi optimizasyon ve site dışı çalışmalar olarak 2’ye ayrılır. Arama motorlarının çalışma prensipleri ele alındığında özellikle Google kullanıcı deneyimini ilk sıraya koymaktadır. Web sayfanızı kullanıcının arama niyetine göre optimize ettiğinizde, iyi bir deneyim yaşayan kullanıcı Google’a iyi sinyaller gönderecektir. Bu yüzden önce site içerisini UX (user experience, kullanıcı deneyimi) konusunda optimize etmeli, ardından site dışı çalışmalar ile bilinirliğini artırmalısınız. SEO stratejisi üretilirken ilk olarak anahtar kelime analizi /araştırması yapılır. Sıklık, rekabet ve arama niyetine göre sayfanız için en uygun anahtar kelimeleri bularak işe başlanmalıdır.

Arama motorlarının çalışma mekanizmasını iyi bilmek, başarılı olmak için gereken en önemli yetkinliktir. Google arama sonuç yönergelerini kullanıcılar ile paylaşıyor, Google yönergelerine en uygun çalışmalar istediğiniz sonucu almanıza yardım edecektir.

Neden SEO Çalışmaları Yapılmalıdır?

Çünkü organik trafiğin pazar payı yüksektir. Büyük hacimli e-ticaret siteleri incelendiğinde satışa dönüşen etkinliklerin ciddi bir kısmının organik trafikten geldiğini görebilirsiniz. E-ticaret haricindeki web sitelerinde de teklif ve telefon dönüşümlerinin büyük kısmı organik aramalardan gelmektedir.

Çünkü kaliteyi ve kalite puanını artırır. Arama motorları web sitenizin kaliteli ve kullanıcıya hitap etmesini ister. Ne kadar az ya da ne kadar çok sayfanız olduğu arama motorları için çok anlamlı değildir. Bu sayfaların üst kategoriler ya da ürün sayfalarıyla nasıl iletişim kurduğu ve içeriklerinin ne kadar kaliteli olduğu arama motoru optimizasyonunda daha önemli konulardır. Tasarımı, kullanışlılığı ve içeriği iyi olan web siteleri kullanıcı tarafından daha çok tercih edilir. Bu yüzden arama motorları da bu siteleri sıralamada öne çıkarır. Ayrıca Ads çalışmaları bütçesini düşürmek için en iyi yollardan biri de SEO çalışması yapmaktır. Hali hazırda kullanıcıların beğendiği bir sayfanın reklam kalite puanı daha yüksek olacaktır.

neden-seo-calimalari-yapilmalidir
site-ici-site-disi-seo

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Site içi SEO çalışmaları web sitesinin yazılım ekibi, SEO ekibi ve tasarım ekibi ile birlikte yürüttüğü çalışmalardır. On page SEO olarak da bilinen çalışmalar; URL yapılarının kontrol edilmesi ve düzenlenmesi, meta title ve başlıkların arama motoru yönergelerine göre düzenlenmesi, site hızının optimize edilmesi ve site içeriklerinin kullanıcı odaklı olması için yapılan çalışmaları kapsar. Web sitenizin, mağazanızın kullanıcıya hitap etmesi, kolay kullanılabilir ve hızlı olmalıdır.

 

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO çalışmaları kapsamına bakıldığında çok geniş olabilir. Markanızın yaptığı iş birlikleri, PR metin çalışmaları, affilate (iş ortaklığı) gibi her konu offline SEO çalışmaları kapsamında kullanılabilir. Genel olarak kendi web siteniz dışındaki yaptığınız tanıtım ve medya çalışmalarını kapsar. Site dışı çalışmalarda web sitenize gelen bağlantıların düzenli olması ve bağlantıların sürekli olarak kontrol edilmesi elzemdir.

SEO İşletmenize Ne Kazandırır?

SEO ajansı ile yaptığınız çalışma markanız ya da firmanızın bilinirliğini artırır. Mağazanıza gelen kullanıcıların sayısını ve dönüşüm oranını artırarak kar elde etmenizi sağlar. Hizmet satıyorsanız, hizmetinizi daha görünür kılar. Kurumsal SEO çalışmaları markanın hedeflerini gerçekleştirmesi için yapılan çalışmalar bütünüdür. Ayrıca bir ajansla çalışmak, SEO çalışmalarınız kapsamında yapılan tüm detayların size raporlanmasını sağlayacaktır. Dijital için ayırdığınız bütçenin hangi çalışmalar için kullanıldığını net olarak görebilirsiniz. İyi SEO ajansı; grafik, reklam, sosyal medya, dijital pazarlamanın tüm alanları hakkında detaylı bilgi sahibi olmalıdır. En temelde kullanıcı deneyimine dayanan bu SEO süreci, bütün bu çalışmaları içerisinde barındırır.

seo-isletmenize-ne-kazandirir
e-ticaret-siteleri-icin-seonu-onemi

E-ticaret Siteleri İçin SEO’nun Önemi

Günümüz dünyasında ürünü kullanıcıya ulaştırmak isteyen her işletme e-ticaret sitesi kurarak hızlıca satış yapma imkânı yakalıyor. Genellikle büyük hacme sahip olan e-ticaret siteleri için SEO çok önemli bir yer tutuyor. Yalnızca reklam vererek satış yapmayı hedefleyen e-ticaret siteleri, elde ettikleri karın, işi kurarken düşündükleri miktarın çok altında kaldığını kısa sürede fark ediyor. Bu yüzden kaliteli ürün satan e-ticaret siteleri, web sitelerini mutlaka kullanıcı deneyimine uygun olarak düzenlemelidir. Teknik SEO hataları giderilmeli, site içerikleri kullanıcıya göre optimize edilmeli ve backlink çalışmaları yapılarak müşterilerin mağazayı tavsiye etmesi sağlanmalıdır.

SEO Ajansı ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Firmalar kendi bünyelerinde SEO uzmanı barındırmayacaksa bu çalışmalar için mutlaka profesyonel desteğe ihtiyaç duyuyorlar. SEO uzmanı olarak kendini yetiştirmiş kişi, hem teknik problemlere hakim olmalı hem de yazılım konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olmalıdır. Böyle bir uzmanı istihdam etmek, her firma için kolay olmuyor. Hem insan kaynakları hem de bütçeler bu kişiyi istihdam etmek için elverişli olmayabilir. Bu yüzden profesyonel SEO ajansı ile iletişim kurarak çalışmanızı yönetebilirsiniz.

Böylece algoritma değişiklikleri ve raporlamalar için vakit kaybınız olmaz. Ajansınız algoritma güncellemeleri ve olası düşüşlere karşılık aksiyon alma çalışmalarını yapacaktır. Ayrıca tüm alanlarda bilgisi olan ajansınızı diğer dijital pazarlama faaliyetleri ile ilgili bilgi almak için kullanabilirsiniz.

fevreka-seo-ajansi

Fevreka Standart SEO Ajanslarına Kıyasla Sizlere Ekstra Ne Sunar?

Markanızı profesyonel ellere teslim etmek istiyorsunuz fakat hangi ajansa güvenmeniz gerektiğini bilmiyorsunuz. Yazımızı okuyarak Fevreka İçerik Ajansı hakkında bilmediklerinizi öğrenebilir ve markanız için doğru kararlar alabilirsiniz.

SEO Süreci Yönetimi

Mevcut bir markası olan ya da yeni bir marka oluşturmaya çalışan kişiler, dijital medyayı pazarlama alanı olarak kullanmak zorundadır. Anında binlerce kişiye ulaşma imkanı sunan web siteleri, iyi bir yönetime ihtiyaç duyar. İlk olarak hedef kitlenin belirlenmesi ve sonraki adımlarda; içerik yönetimi, rakip analizinin yapılması ve geri dönüşlerin takip edilmesi gibi kritik noktalar vardır.

Fevreka, sunduğu SEO hizmeti kapsamında markanızın ihtiyacı olan dijital stratejisini planlar, sizleri rakiplerinizden ayıracak özgünlükte içerikler üretir, çalışmalar sonucu elde edilen verilerin raporlarını bildirir ve markanıza uygun hedef kitleyi belirleyerek iletişim kurar. Böylece sayfalarınız her daim güncelliğini korur.