VİDEO İÇERİK AJANSI

video-icerik-ajansi

Video içerik ajansı, kısaca markaların ihtiyaç duyduğu videoları kurgulamak ve üretmek üzerine çalışan ajans türüdür.

Son yıllarda yükselişte olan videolar, dijital dünyanın en etkili ve en hızlı tüketilen içerik türleri arasında yer almaktadır. Diğer içerik türlerine göre videolar sosyal medya mecralarında %1200 daha fazla paylaşılmaktadır.

Markaların reklam ajanslarına sundukları dijital iletişim bütçelerinde yer alan video içerikleri için ayırdıkları miktar %45’lere kadar çıkmaktadır. Bu da video içeriklerin marka farkındalığı, bilinirliği ve markanın ürün satışına sebep olan başat ögelerden olduğunun en büyük göstergesidir. Pazarlama uzmanlarının %52’si en iyi yatırım getirisine sahip olanı video içeriği olarak değerlendirmektedir. Ayrıca e-ticaretin pazarlama stratejisi haline gelen video içerikler gerek influencer kullanımı ile gerekse masaüstü motion videolarla herkesçe kabul gören değerine ulaşmıştır.

Peki, üretilen video içeriklerin geri dönüşünün yüksek olması için neler yapmak gerekir? Yüksek etkileşim ve son tüketicinin ürünü almasına sebep olan video içerikler nasıl oluşturulmalıdır?

VİDEO İÇERİK AJANSI NELER YAPAR?

Yeni nesil video içerik ajansları markanın ihtiyaçları doğrultusunda 360 derece düşünen, tüm dijital video platformlarına hâkim, veri odaklı ajanslardır. Elde ettikleri datalarla internet kullanıcısının alışkanlıklarını bildiklerinden kullanıcıya yönelik nasıl video içerik üretileceğinin çıkarımını kolayca yaparlar. Sürekli değişen video trendlerini takip ederek marka güncelliğinin korunmasını sağlarlar. Pazarlama stratejinizle eş yürüyen ajans, video beklentilerinizi karşılamaktadır.

Yönetmen, videographer, kameraman, kurgu operatörü ve metin yazarından oluşan ekipleriyle yaratıcı içerikler üretip markanızın bir üst seviyeye ulaşmasını sağlar. Yaptıkları video içerikler arasında kurumsal tanıtım, firma tanıtım, fabrika tanıtım, ürün tanıtım filmleri; Youtube, Facebook, Instagram reklam filmleri; müşteri deneyim röportajları, infografik video ve organizasyon vb. daha birçok konuda istekleriniz doğrultusunda hizmetler verir.

VİDEO İÇERİK AJANSLARI NASIL ÇALIŞIR?

Markadan gelen brief ışığında video içerik ajansı bünyesindeki kreatif ekip, dünya trendlerini araştırarak konsept yaratır. Hazırlanan konsept metin yazarları tarafından senaryo haline getirilir. Senaryo marka onayına gönderilir. Gelen onaydan sonra sırayla pre-prodüksiyon, prodüksiyon ve post-prodüksiyon süreçleri devreye girer. Çekim alanı yönetmen, görüntü yönetmeni ve asistanlarla önceden gezilir (recce). Çekim açıları, dekor için gerekenler, ekipman listesi çıkarılır. Ardından set kurulur ve çekim gerçekleşir. Çekimden elde edilen görüntülerin kurgusu yapılır ve onay için markaya gönderilir.

MARKALAR İÇİN ETKİLİ VİDEO İÇERİK TÜRLERİ

Başarılı video içerik oluşturmak sadece en çok beğeni alan videoyu üretmek değildir. Hem markayı tam anlamıyla yansıtan hem de izleyici tarafından beğenilen video ancak pazarlamada başarılı sayılabilir. Elde edilen istatistiklere göre en efektif video türleri sırasıyla müşteri görüşleri, tanıtım, ‘Nasıl yapılır?’ ve inceleme videolarıdır. Video paylaşım platformlarındaki binlerce video arasından marka tarafını öne çıkaran içerik türlerinden birkaçı sıralanmaktadır. Gelin birlikte inceleyelim.

video-icerik-ajanslari-nasil-calisir
 • Tanıtım Videoları

Şu günlerde tüketicinin ürününüzü satın almadan önce yaptığı ilk adımdan biri ürünün özelliklerinin ayrıntılı bir şekilde açıklandığı videoları izlemek oluyor. Tanıtım videonuzun kesinlikle çok uzun olmaması gerekir. Önerilen süre en fazla 10 dakikadır. Araştırmalara göre videolarda istenen mesajın ya da ürününüzün hedef kitleyi bilgilendirip izleyicinin o videoda kalmasını sağlayan süre ilk 3 saniyedir. İlk 3 saniyenin dikkat çekici olması bu yüzden önemlidir. Ayrıca tanıtım videolarında ürünün avantajlarını ve diğer markalarla karşılaştırılmasının da yer alması videonun etkileşimini artıracaktır.

İçerik ajansı ile birlikte çekmeniz gereken ürünler ve diğer detaylar üzerinde çalışabilirsiniz.

 • Hakkında Videoları

Şirket içi yapılanmanızı anlatan videolardır. Ekibinizdeki kişilerin röportajlarından oluşmaktadır. Videonuzda markanızın ortaya çıkış hikâyesine yer vermek samimiyeti sağlayacaktır. Ayrıca hakkında videoları markanızda kariyer düşünen insanlar için referans olacaktır.

Testimonial Videolar

Testimonial video diğer adıyla referans videoları, güven kazanma ve hedef kitlenizi ürün ya da hizmetinizin kalitesini bilgilendirmede son derece faydalıdır. Marka tarafından seçilen referans kişi markanın ürününü ya da hizmetini anlatmaktadır. Bu videolar markanızın itibarını açıklamaktadır. Potansiyel müşterilerinizin sahip olduğu ihtiyacı gidermek aşamasında referans videoları gereken itici gücü sağlar.

Satın alma kararı vermeden önce müşteriler, diğer kullanıcıların söylediklerine dikkat ederler. Örneğin, markayı daha önce deneyimlemiş olan müşteriyle yapılacak 30 dakika uzunluğundaki videoda kişinin yaşadığı sorun, ürününüzün onlara nasıl yardım ettiği ve elde ettikleri sonuçlar hakkında konuşabilirsiniz.

‘Nasılmış?’ Videoları (How To)

Bu kategorideki videolarda markanızın açıkça reklamını yapmak yerine sorunları nasıl çözdüğüne dair pratik bilgiler yer almaktadır. Dolaylı yoldan ürün tanıtımı yapmak için çekilen video içerik türüdür. Konu hakkında problemi olup çözüm arayan tüketicilerin izlediği ‘Nasılmış?’ videoları, markaya bağımlılığı artırmayı amaç edinir. Sosyal medya mecralarında faydalı görüldüğü için paylaşım oranı yüksektir. Video içerik ajansları, şirketler için ürün tanıtım videoları çekerek son kullanıcıyı hedefler.

nasil-yapilir-videolari

E-TİCARETTE YÜKSELEN TREND: VİDEO!

e-ticarette-video

Sanal mağazaların yeni nesil vitrini video içerik!

E-ticaret işletmecileri içerik pazarlamada en iyi yolun, video çekim trendine uymakla olabileceğinin farkına vardılar. Online müşterilerin en büyük eksiği olan ürünü deneyimleyememe derdine çözüm olarak sunulan video içerikler, şu günlerde e-ticaret firmalarının dijital stratejisi haline geldi. Videonun satışlardaki artırıcı etkisini gözlemleyen bir araştırmaya göre satın alma öncesinde ürün videosu izleyenlerin, izlemeyen gruba nazaran %96 daha fazla alışveriş yaptığı görülmektedir. Sanal mağazalar arasındaki farkını belirtmek ve satışlarını artırmak isteyen işletmeciler, video içerik ajansları ve kurguculardan beklentilerini fazlasıyla artırdı.

‘’Tek bir resim karesi 1000 kelimeye bedeldir.’’

Video içeriklerle marka kullanıcısı ile etkileşime girme, site içi trafiği ve marka bilinirliğini/değerini artırma gibi pek çok konuda olumlu yönde ivme kazanabilirsiniz. Ayrıca sitenizde yer alan SEO uyumlu blog yazılarınızı okumaya zaman harcamak istemeyen müşterileri de videolarla yeni hedef kitleniz haline getirebilirsiniz. Unutmayın ki kısa bir videoda bile yazıda aktaramayacağınız detaylara yer vermeniz mümkündür. Ürün görüntüsü, kullanımı ve sistemi gibi birçok konuda tek bir kelime söz etmeden görüntülerle aktarabilirsiniz.

LİNKLER ARASI YOLCULUK VE VİDEO SEO

Google, web sitenizi indekslerken bazı değerlendirme süreçleri uygulamaktadır. Bunlar arasında anahtar kelime sayısı, sayfa kalitesi ve sayfa hızı yer almaktadır. Video içerikler de değerlendirme sürecinde web sitenizin en büyük destekleyicisi konumundadır. İlaveten videolar sayesinde web sitenizi ziyaret eden internet kullanıcısının sitede bulunma süresini de artırabilirsiniz. Sayfada kalma süresinin artması da sayfa kalitesini yükselmesini sağlayan en önemli unsurdur. Sayfadaki video içerikler sayesinde organik backlink sayınız artacaktır.

Videolar için yapılan anahtar kelime araştırması metin tabanlı içeriklerden tamamen farklılık göstermektedir. Bunun sebeplerinden ilki, görüntülenmelerinizin çoğunun arama motorlarından değil, Youtube kaynaklı gelmesidir. Diğeri ise videonun Google ve Youtube gibi platformların aramasına uygun optimize edilmesidir. İnternet kullanıcılarının yalnızca %10 ile %25’lik kısmı arama trafiğinden video trafiğini alabilir.

video-seo
video-seo-nasil-yapilir

İnsanların Google ve Youtube’u kullanma şekillerindeki farklılıklar video içerik oluştururken pusulanız olmalıdır. Pusulanız yoksa SEO ve video içerik ajansı görevleri üstlenen Fevreka ile birlikte yol haritası oluşturabilirsiniz. Örneğin, Google’da sigorta kelimesinin arama hacmi oldukça yüksekken Youtube’da yalnızca beşte bir gibi düşük bir oranla karşılaşabilirsiniz. Bu da Youtube için oluşturacağınız içeriğin daha eğlenceli ve trendlerle dolu olması gerekliliğini getirebilir. Tabii yavru kedili bir sigorta içeriği oluşturmak da doğru olmayacaktır. Bu yüzden farklı mecralara uygun videolar üretmede, video içerik ajansından destek almak profesyonel bir bakış açısı sağlayacaktır.

YOUTUBE’DA ETKİLİ VİDEO ÜRETMEK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Youtube’da izlenme rekoru kıran videoları elde etmek tabii ki tesadüfi değil. Videolar ölçülürken birkaç anahtar ölçümden geçer. Bunlar:

 • Oturum süresi (Session time)
 • İzlenme süresi (Watch time)
 • İzleyiciyi videoda tutma (Audience retention)
 • Kullanıcı etkileşimi (Engagement)
 • Tıklanma oranı (CTR)’dır.

Toplam İzlenme Süresi

Youtube’un bir numaralı sıralama faktörü toplam izlenme süresidir. Toplam izlenme süresi, videonuzun tahakkuk ettiği izlenecek dakika miktarıdır. Bu ölçümü Youtube Studio’dan öğrenmek mümkündür.

Toplam İzlenme Süresi Nasıl Optimize Edilir?

Uzun süreli videolar üretmeniz Youtube aramalarında üstte çıkmanıza neden olacaktır. Popüler anahtar kelimelerle aratılan videolarda her zaman uzun süreye sahip olanlar ilk sıralarda yer alır.

İzleyiciyi Videoda Tutma

İzleyici kitlesinin videonuzda kalması, videonuzun yüzde cinsinden insanlar tarafından izleme oranına denilmektedir. Özetle videonuz ne kadar çok insana ulaşırsa o kadar iyidir.

youtube-video-seo

İzleyiciyi Videoda Tutmak için Neler Yapmalı?

ilgi-cekici-video-icerik
 • Videonuzun ilk 15 saniyesine odaklanın. Çünkü Youtube, videonuzu ilk 15 saniye boyunca izleyen kişilerin kanalınıza bağlanmasının daha kolay olacağını verileriyle açıkladı.
 • İzleyiciyi videoda tutma analizini gözden geçirin. Grafikte izleyicilerin zirveye ulaştığı noktaları bulup sonraki videolarınızda, insanların videonuzu izleme sebeplerini çoğaltın.
 • Video kurgunuzu yaparken seçtiğiniz müziğe uygun jump cut gibi kesmeler izleyiciyinin videoda kalmasını sağlayacaktır.

Oturum Süresi

Oturum izleme süresi, Youtube’daki ‘uber metric’ terimidir. Oturum izleme süresini doğrudan ölçmenin yolu yoktur. Videonuzun sonuna ekleyeceğiniz kanalınızdaki diğer videoları linklemek oturum sürenizin uzamasını sağlar.

Engagement

Youtube, videolarda izleyicilerin sadece seyirci olarak kalmasını istemiyor. Etkileşim için videonuzla aktif ilgilenen sayısının artırılmasını istiyor.

Etkileşim Ölçüleri Nelerdir?

 • Beğeni ve yorum sayısı
 • Abone sayısı, videolarınızın paylaşılması
 • Videonun oynatma listelerine eklenmesi

CTR (Tıklanma Oranı)

Blog yazılarında olduğu gibi videonuzun Youtube ve Google’da üst sıralara çıkması için insanların kullandığı anahtar kelimelerle videoyu optimize etmek gerekir. Bunun için:

 1. Video Başlığını Seçerken Bir Kere Daha Düşünün

Öncelikle hedeflediğiniz anahtar kelimenin başlıkta yer almasına dikkat etmelisiniz.

 1. Video Açıklaması Bölümünü Doldurun

Her video için 200 kelimeden fazla video açıklaması yazmalısınız. Uzun açıklama Youtube sisteminin videonuzu daha iyi tanımlamanızı sağlayıp önerilen video arasında yer almanızı sağlar.

 1. Etiketlere Olan Ön Yargılarınızı Yıkın

Modasının geçtiğini düşündüğünüz etiketler, Youtube sıralamasını hala etkilemektedir. Burada önemsemeniz gereken nokta, videonuzla ilgili hedef anahtar kelimeleri barındıran etiketleri es geçmemektir.

 1. Göz Alıcı Küçük Resimler Seçin

Videonuzun kapak resmi, videoya tıklattırabileceği gibi ters yönde de etki edebilir. Bunun için dikkat çekici tasarıma sahip küçük resimler yapmak iyi olacaktır.

video-seo-yapilirken-dikkat-edilecekler
sosyal-medya-canli-yayin

DİJİTAL CANLI YAYIN (LIVE BROADCAST)

Video içerik ajansları hizmetlerinden biri de sosyal medya platformlarında canlı yayın yapmaktır. Canlı yayına başlanmadan bir gün önce test çekimi yapmak, çekim alanının internet hızını öğrenmek ve canlı yayın sağlayan sunucu (server) kapasitesinin izleyici sayısı uygunluğuna bakmak gerekir.

Canlı yayın izleyicisinin en önem verdiği konu, görüntü ve ses kalitesinin yüksek ve senkron olmasıdır. Yayındayken görüntünün kesilmesi izleyici sayısını düşürür. Bu yüzden ekipmanınızın canlı yayın koşullarını taşıyabilecek kapasiteye sahip olması önemlidir.

Es geçilmemesi gereken başka bir madde de izlenme sayısının artması için canlı yayından en az bir hafta önce duyuru ve seeding çalışmalarının yapılmasıdır. Duyuru ilanının eksikliği durumunda canlı yayınınız ne kadar başarılı gerçekleşmiş olsa da izleyenle buluşmadığından bir anlam ifade etmeyecektir. Video içerik ajansı çekim öncesi tanıtımı üstlenmez fakat Fevreka, yapacağı çekimin tanıtımı için de sizinle birlikte çalışacaktır.

VİDEO İÇERİK OLUŞTURMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

Doğru bir içerik oluşturmak için dikkat edilmesi gereken adımları atlamamak videolarınızın etkileşiminin yüksek olmasını sağlayacaktır. Video çekmeden önce ekipman haricinde önem vermeniz gereken adımlara göz atalım.

 • Hedef Kitlenizi Belirleyin

Markanızın pazarlaması için video içerik konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bu seçiminizin uzun soluklu olması gerektiğinin farkına varmalısınız. Paylaşacağınız ilk videonun bir anda gündeme gelmesi oldukça zordur ancak bundan önce kesinlikle markanıza uygun hedef kitlenin ayrıntılı bir şekilde analizinin yapılarak belirlenmesi elzem bir durumdur. Bunun için SMART metodunu kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. SMART metodu kısaca hedefleri tanımlama kriteri olarak tanımlanabilir. Türkçe’de SMART’ın açılımı; spesifik, ölçülebilir, kabul edilen, gerçekçi ve zamana bağlıdır. Bu adımlar sayesinde net, ölçümlenebilir ve doğrulanabilir bir hedefleme yaparak videolarınızın doğru kişilerce izlenmesini sağlayabilirsiniz.

web-sitesi-icerikleri

 • Markanız İçin Doğru İçerik Türüne Karar Verin

Belirlenen hedef kitlenin ardından video içerik için yol haritası oluşturmakla devam edilmelidir. Çıkarılan taslakta video türüne karar verilmelidir ki aylık ya da yıllık video içerik planınızda üst üste viral ya da hero içerikler gelmesin. İçerik pazarlama terimlerinden olan bazı kelimeler video türlerini açıklamak için de kullanılmaktadır. Bunlar:

 • Hygiene (Pull Content):

Hedef kitlenin günlük tüketim ihtiyacına yöneliktir. İzleyenin, marka hakkındaki sorularına hızlıca cevap bulan videolardır. Bu türdeki videolar yaygın olarak arama motorlarına yazılan anahtar kelimelerle ulaşılan videolardır.

 • Hub (Push Content):

Bu video türü dünyanın en büyük arama motorlarından sayılan Youtube’da yayınlanmaktadır. Derin bir storytelling marketing çalışması yapıldıktan sonra başlanmasında fayda vardır. Bunun nedeni izleyicilerin markayla bağ kurmasını sağlayarak abone sayısını artırmaktır. Hub videoların devamlılığı vazgeçilmez bir kuraldır. Video içeriğinizi stoklayarak yayınlamak içerik planındaki sıkışmaları önleyecektir.

 • Hero:

Hero içerikler genellikle tek seferlik hazırlanan ve izleyici tarafından paylaşılarak gündeme çıkan video türleridir. Viral videoları bu grup içinde değerlendirmek yanlış olmaz. Markalar hero içerikler sayesinde bilinirliğini artırmaktadır. Yılda 1 ya da 2 kere yapılırlar.

video-icerik-turu

 • Videolarınızın Uzun Soluklu Mu Yoksa Kısa Vadeli Mi Olmasını İstersiniz?

Markanızın ihtiyaçlarına uygun videonun nasıl ve nereden paylaşılacağı da es geçilmemesi gereken maddelerdendir. Doğru cevabı bulabilmek için video içerik yayınlama platformlarından Youtube ve Instagram’ı ele alalım. Youtube’da yayınlamak istediğiniz videonun kalıcılığı ve önerilmesi daha uzun solukluyken Instagram’da bu durum farklıdır. Instagram üzerinden yapılan canlı yayınların izlenme verileri ile Youtube canlı yayın izlenmeleri yine platform kaynaklı değişir. Bu yüzden video içerik stratejinizi hazırlarken yayınlanma platformuna göre planlama yapılmalıdır.

 

 • Kısa ve Net Mesaj Verin

Her videonuzda markanızı açıklayan, önceden belirlediğiniz bir mesaj olmalıdır. Bu mesajın daha etkili ve akılda kalıcı olması için de kısa ve açık ifadelere yer verilmelidir. Ayrıca sonradan eklenen video içeriklerde de mesaja vurgu yapılmalı ve mesajın karşıt görüşünü söylemekten kaçınılmalıdır.

 • Pilot Video Yükleyip Analiz Yapın

Elde edebileceğiniz en yüksek izleyici sayısına ulaşmak için taslak niteliğinde video yayınlamak ve geri bildirimlere göre hareket etmek stratejinizi garanti altına almanızı sağlayacaktır. Yayınlamanın ardından videonuzun hangi sıklıkta görüntülendiğini, kitlenin demografik yapısını öğrenebilirsiniz. Analiz sonucuna göre kitle ve markanıza uygun daha güçlü video içerikler paylaşabilirsiniz.

 • Çözüm Üreten Video İçerik Ajansı Seçin

Markanızı anlayıp dijital dünyanın inceliklerini bilerek kaliteli ve hızlı çözüm ortaklığı sunan video içerik ajansı seçimi yapmak, bu uzun ve zorlu süreçte sizi oldukça rahatlatacaktır. Vereceğiniz brief doğrultusunda ilerleme gösteren ajans, markanız için en doğru iletişimi sağlayacaktır.

icerik-turleri-nelerdir