Facebook, 2 milyar kullanıcı bandını aştığını geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Hem kullanıcılarının hem de markaların daha çok fayda elde etmesini sağlamak için Facebook’un geliştirdiği yeni özellikleri daha önceki yazımızda sizler için anlatmıştık.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya kanallarından biri olan Facebook, yaptığı yeni açıklama ile en çok Facebook kullanan ülkenin hangisi olduğunu ve ülkelere göre Facebook kullanım rakamlarını açıkladı. Yapılan son açıklamaya göre Hindistan 241 milyon kullanıcı ile ABD’yi geride bıraktı. ABD’nin ise Facebook kullanıcı rakamı 240 milyon olarak açıklandı. Türkiye ise listede 9. sırada yer alıyor. Şehirler bazında yapılan sıralamada ise 15 milyon Facebook kullanıcı sayısı ile listenin 5. sırasında.

Hindistan’da Facebook Kullanımında Agresif Büyüme Söz Konusu

Hindistan’da Facebook kullanıcı sayılarında son altı ayda %27’lik bir büyüme yaşanırken bu oran ABD’de %12 oranında kaldı. Hindistan’da yaşanan bu büyümeye rağmen kullanıcıların sadece %19’u aktif sosyal medya kullanıcısı. ABD’de ise aktif sosyal medya kullanıcı oranı %73’lerde.

Veriler detaylı olarak incelendiğinde ise Hindistan’da yaşanan bu büyüme topumun her kesiminde eşit olarak yayılamamış durumda. Hindistan’da Facebook kullanıcılarının yaklaşık %75’inin erkek olduğu görülürken, ABD’de kadın kullanıcı oranı %54 olarak görülmekte.