Businessman pointing at his colleague standing one on another with a coin. Image shot 2012. Exact date unknown.

Ne içerik pazarlama, hedef kitlenizi bilgilendirmek ve eğlendirmekten,

Ne sosyal medya, paylaşımlarınızı belirli bir bütçeyle öne çıkarmaktan,

Ne de SEO, daha kolay bulunabilmek için kelimeleri doğru yazmaktan ibarettir.

Hepsi aynı amaç için çalışır; hedef kitlenizin ilgisini çekmek. Bunu da ancak hep birlikte yapabilirler.

Online pazarlama gelişirken, SEO, sosyal medya ve içerik pazarlamanın aynı şemsiye altında toplanması, olması gerekendir. Üçü senkronize olarak çalışıp kaliteli içerikler ürettiğinde, web sitesinin trafiğini artıracak ve müşterilere ulaşmak kolaylaşacaktır. Bugün sosyal paylaşımların etkisiyle daha yukarı sıralarda yer almanız, Google algoritmalarındaki değişimin bir göstergesidir. Şirketinizin hedefleri doğrultusunda, işe yarayan bir pazarlama planı yapmak için, sosyal medya, içerik pazarlama ve SEO’nun nasıl aynı strateji ile hareket etmesi gerektiğini bilmek çok önemlidir.

1-Google, yeni içerikler keşfetmek için Twitter’ı kullanır.

İnternet her gün milyonlarca içerikle doldurulan ve gittikçe büyüyen bir halk kütüphanesine dönüşmüş durumda. Google, bu içerikleri, tarama sürecindeyken depolar ve böylelikle, index’ler arama yaptığımızda sayfaları bulmamızı sağlar. Her gün, her saat yeni içerikler üretildiği düşünüldüğünde, bu süreç oldukça zahmetli bir durum haline gelir. Google, iş yükünü hafifletmek için Twitter’da retweet edilen ya da pek çok insanın tweet’lediği başlıkları ve tweet’lenme zamanlamasını değerlendirerek indeksleme yapar. Bu sayede kısa yoldan bunlara ulaşmış olur.

İçerik indeksleme SEO için önemlidir, çünkü içeriğiniz ne kadar hızlı indekslenirse sitenizin organik trafiği de aynı hızla artacakır.

2-Sosyal paylaşımlar yeni link yapılandırmadır.

Google sıralamada üst sıralarda olmanızın en önemli faktörlerinden biri de, web sitenizin ne kadar backlink aldığıyla ilgilidir. Tabii ki bu faktör bazı SEO teknikleriyle kolaylıkla manipüle edilebiliyordu. Artık Google, bunların yerine manipüle edilemeyen tweet’ler, Facebook post’ları ve Google+ paylaşımlarına bakmakta. Sonuç olarak,  sosyal medya ve SEO çalışmaları, birlikte, sitenize gerekli baclink’leri sağlayacaktır.

3-Sosyal medya etkisi ile güvenilirliği artırma.

Google sizi güvenilir bir kaynak olarak görürse, web sitenizi ve blog yazılarınızı daha yukarıya taşır.  Güvenilirliğinizi değerlendirirken de, ne kadar kişinin size backlink vermesine ek olarak, sosyal medyadaki etkinize de bakacaktır. Etkinizi ölçmek içinse, işinizle alakalılık, erişim ve önemlilik gibi faktörleri dikkate alır. Bu faktörlere göre kendinize şu soruları sormanız iyi olur:

İçeriğiniz markanızla bağdaşıyor mu?

Sosyal medyadaki paylaştığınız içeriklerle kaç kişiye ulaşıyorsunuz?

Sizin etkileşim postunuzu beğenen, paylaşan ya da yorum yapan insanlar, size fayda sağlayacak etkin kişiler ya da markalar mı?

4-Google+, Google için olmazsa olmazdır.

Durum oldukça açık aslında: Google+’taki varlığınız, Google için önemli. Her gün markanızın Google+ sayfasında, markanızda ön plana çıkmasını istediğiniz konular ile ilgili paylaşımlarda bulunmanız,  arama motorunda, yukarılarda bir yerlere yerleşmenizde yardımcı olacaktır.

5-SEO artık sadece teknik bir konu değil.

Google pek çok algoritma değişimi ile artık her zamankinden daha çok “Content is King” dedirtiyor. Sizi yukarılara çıkarmak için, sizden en iyisini ve yaptığınız işle en alakalı olanını istiyor ki, sonuçta daha okuyucu dostu bir SEO olsun. Google, insanlarla paylaşıp gerçekten okunabilen içerikler oluşturmanızı istiyor. Tabii ki anahtar kelimeler ve bunlarla ilgili teknikler hala önemli ama bunları insanların sorularına cevap olacak şekilde, doğru bir teknikle yerleştirmek daha önemli.