sosoal medya

Sosyal medyaya adapte olmakta zorlanıyor musunuz?

İşiniz için doğru sosyal medya stratejisine sahip olduğunuzdan emin değil misiniz?

Sosyal medya gerekliliklerinin hiç durmadan değiştiğinden bihaber misiniz?

O halde, sizin için, sosyal medya stratejinizi geliştirmenin 5 yolundan bahsedeceğiz:

  • Sosyal medya hesaplarınızı iyice gözden geçirin.

Sosyal medyada başarılı olmak için neler yapmak gerektiği, zamandan zamana değiştiği gibi, hiç kuşku yok ki, sektörden sektöre de değişecektir. O nedenle, kendi alanınızı, sektörde konumlanışınızı iyice incelemeli, bugüne dek sosyal medya çalışmalarınızı tek tek denetlemeli ve nelerin iyi, nelerinse kötü sonuç getirdiğini belirlemelisiniz.

  • Kullanabileceğiz tüm kanalları kullanın.

Takipçi sayınız ne kadar çok olursa olsun, vermek istediğiniz mesajın, istediğiniz şekilde, istediğiniz kişilere ulaştığından emin olamazsınız. O nedenle, sosyal medyada güvenebileceğiniz şeyin, takipçi sayınız olduğunu düşünüp rehavete kapılmak yerine, kullanabileceğiniz tüm kanallardan, o kanala uygun şekilde faydalanmalı ve Facebook’taki stratejinizin, Twitter’da işe yaramayacağını da asla unutmamalısınız.

  • Rakiplerinizi iyi analiz edin.

Her sektörde asla unutulmaması gereken şeyi siz de asla unutmayın: Rekabet. Aksi durumda, ne yazık ki, rakipleriniz gittikçe güçlenirken, kendinizi günden güne gerilerken göreceksiniz. Rakiplerinizi iyi analiz edin. Müşterilerine karşı kullandıkları üsluptan, cevaplarındaki esnekliğe kadar her şeyi tek tek inceleyin ve siz de ona göre konumlanın. Algı yönetimi ve manipülasyon konularında uzmanlaşmak için ne gerekiyorsa onu yapın.

  • Hedef kitlenizi iyi belirleyin.

Hedef kitlenizi iyi belirleyin ve onları daha yakından tanıyabilmek için elinizden geleni yapın. Gerek plan yaparken gerekse de yapılacak paylaşımları belirlerken, kendinizi daima hedef kitlenizin yerine koyun ve onlar gibi düşünmeye gayret gösterin. Onların isteklerini, arzularını iyi analiz etmeye çalışın ve üslubunuzu da ona göre belirlemeyi unutmayın.

  • Mobil seçeneklere entegre olun.

Sosyal medya stratejilerinizde mobilden mümkün olduğunca faydalanmanız gerektiğini zaten biliyor olmalısınız. Dijital devrimin bir parçası olmayı asla unutmayın ve aplikasyonlarınızı, her daim güncele uyarlamayı, yenilemeyi deneyin. Tüm bunlara ek olarak, hedef kitlenizle her an iletişim içinde olmalısınız ve bu konuda mobil aplikasyonların çok faydasını göreceksiniz.