facebook-affiliate-marketing

2015’te, Facebook’taki haber akışında bizi ciddi değişiklikler bekliyor ve bu değişiklikler, özellikle Facebook’u önemli bir satış mecrası olarak kullanan markaları vuracak gibi görünüyor. Markalar, bu değişikliklerden yaşayacakları zararı minimuma indirebilmek için Facebook pazarlama stratejilerinde revizyona gitmek zorundalar. Peki ya neler yapılmalı?

1- 2015’te, Facebook haber akışında ne gibi değişiklikler bizi bekliyor?

Son dönemlerde, paylaşımlarınızın Facebook haber akışında yeteri kadar görünmediğini, etkileşim ve erişimlerinizin azalmış olduğunu mutlaka fark etmiş olmalısınız. İşte bu, tam da bahsettiğimiz, Facebook Marketing’deki değişikliklerden kaynaklanıyor.

Facebook blog’da yayınlanan bir yazıda, yapılan anket sonucunda, insanların artık Facebook’ta öne çıkarılmış gönderilerden ziyade, arkadaşlarının hikayelerini ve gerçekten ilgilendikleri sayfaların paylaşımlarını görmek istediklerinden bahsediliyordu. Bu da, Facebook’ta artık bir ürün satın almaya ya da aplikasyon yüklemeye teşvik eden gönderilerin, tanıtım ve çekilişlerin ya da daha önce de yayınlanmış reklamların artık haber akışında daha az görüneceği üzerine bize ciddi bir ipucu veriyor.

2- Bu değişiklikler, Facebook’ta reklam yapmaya bütçesi yeterli olmayan küçük markalar için ne ifade ediyor?

Elbette, Facebook pazarlama stratejilerinde ciddi değişiklikler yapmaları gerektiğini ifade ediyor. Peki ya ne gibi değişiklikler?

Facebook pazarlama stratejinizi değerlendirin ve içeriklerinizin görülebilir olmasına dikkat edin.

İçeriklerinizin eğitici, paylaşılabilir ve etkileşime açık olmasına özellikle gayret gösterin. Linklerinizi doğru yere koyduğunuzdan emin olun ve onları asla fotoğrafların açıklama kısmına hapsetmeyin. Ve tabii ki, deneme-yanılma yöntemiyle dahi olsa, ne tarz içeriklerin daha çok etkileşim getirdiğini belirleyin ve siz de o tarz içerikler paylaşın.

3- Peki ya markamın reklama ayırabileceği bütçesi hiç yoksa?

Sosyal medya pazarlamasının en güzel yanlarından birisi de esnek olmasıdır. Yani sosyal medyada, çok kesin kurallar yoktur ve doğru stratejilerle, çok büyük geri dönüşler elde edebilirsiniz. O halde yapmanız gereken şey, en doğru stratejiyi belirlemek olmalıdır. Belki de reklama ayıracağınız bütçeye hiç ihtiyacınız yoktur, kim bilir…