Üniversite öğrencisiniz ve bir içerik ajansında staj yapmak istiyorsunuz veya staj yaparak reklamcılığın püf noktalarını öğrenmek istiyorsunuz. Size içerik ajanslarında çalışmanız için izlemeniz gereken birkaç maddeyi aşağıda sıraladık.

 

Hedefiniz Olsun

 

İyi bir sonuca varmanız için iyi bir hedefinizin olması gerekmektedir. Hedefinizi oluşturmadan önce bir gözlem yeteneğinizin olması gerekir. Yapacağınız gözlemler ile çevrenizde bu sektörde yer alan başarılı insanlardan hedefinizi çizmek için yardım alabilirsiniz.

Çalışmayı planladığınız ajansı seçmeden önce yapabildiklerinizi değerlendirin. İçerik ajansı mı ilginizi çekiyor yoksa diğer alanlara mı ilginiz daha çok bunu belirlemeniz lazım.      

Bağlantılar kurun, etkinliklere katılıp sektör içerisinde tanıdıklar kazanmaya bakın, önceden bu yolda gitmiş olan tanıdıklarınızdan öğütler alın. Sizin çabalarınızla birlikte yolunuz daha fazla açılacaktır.

 

Sektörü Tanıyın

Reklam sektörünü iyi tanımanız sizin bu işte ne kadar ilgili ve bilgili olduğunuzu dışarıya yansıtacaktır.

Bir etkinliğe katıldığınızı düşünün. Bu etkinlik içinde herkesin girmek için can attığı, alanında oldukça ün yapmış ajanslardan birinin çalışanıyla aynı ortamda bulunma ve sohbet etme fırsatı buldunuz.  O kişiyle herkes gibi havadan sudan bahsetmek yerine, karşılıklı iki dakika bile olsa dolu bir şekilde muhabbet edebilecek durumda mısınız kendinize sormanız gereken soru bu.

Bilgi birikiminiz ve konuşma biçiminiz ile karşınızdaki kişiyi etkileyip kendinize iş imkanı bile yaratabilirsiniz. Reklamcılıkla ilgili yeteri  kadar bilgi birikimi sahibi değilseniz  eğer, sizin yoldan geçen bir insandan hiçbir farkınız olmayacaktır.

Reklam ajansları geniş bir alana sahiptir. İçerik üreten ajanslar, sosyal medya ajansları, seo ajansları gibi… Sektörü iyi tanımanız sizi en uygun bölüm ve ajansa yönlendirecektir. Aklınıza yatan ve belirlediğiniz ajansa başvurarak ajansın da sizi kabul etmesiyle beraber staja başlayabilirsiniz.  

Asla Ertelemeyin

Sektöre ne kadar erken atılırsanız yükselmeniz ve kendinizi geliştirmeniz o kadar hızlı olacaktır. Aynı şekilde sektörü daha iyi tanımanızı da sağlayacaktır. Sektörü tanımanız ile size uygun olan alanı daha erken seçebilir kendinizi o alanda geliştirebilirsiniz.

Tembelliğin sizi ele geçirmesine izin vermeyin veya sonra yaparım zaman daha var tarzı sözlerle kendinizi asla kandırmayın. Staj için ertelediğiniz zamanlar sizin aleyhinize olacaktır.

Unutmayın Bir Yarışın İçindesiniz

Amacınız reklam sektöründe iyi bir konuma gelmekse,  unutmamalısınız ki sizinle aynı düşüncede olan bir sürü insan var ve siz bu insanlarla yarış halindesiniz. Bu yarış hızlı koşanın, en çok zıplayanın kazanabileceği bir yarış değildir. Tamamen kendinizi geliştirmenize bağlı, kendinizi geliştirdikçe rakiplerinizi eleyebileceğiniz bir yarıştır.

Bu yarışta rakiplerinizi yenmek için okulunuzda not ortalamanızı yüksek tutabilir, sektör adına araştırmalar yapabilir, etkinliklere koşturabilirsiniz…  Bunlar sizin için artı puandır.  Ama şunu unutmamanız lazım sadece bunlara bağlı kalmanız ile iyi yerlere gelmeyi dilemeniz fazla iyimser bir düşünce olur. Sektöre adım atmanız sizin için çok faydalı olacaktır. Bu yüzden kendinize hedefinize yönelik bir ajans belirleyip staj yapmalısınız. Yapacağınız staj, bilgilerinizi pekiştirmenizi sağlayacak ve sektörün kafanızda daha iyi oturmasını sağlayacaktır.

CV ve Online İtibarınızı Düzenleyin

İçerik ajansı, staj başvurularını değerlendirirken, değerlendirmeyi yapanlar Cv ye baktıklarında şu soruyu soracaklar;  “Seni diğerlerinden ayıran fark ne?”  bu soruya dolu bir cevap verebiliyorsanız sizi işe alma olasılıkları daha yüksek olacaktır.

Online itibarınızda; kendinizi nasıl temsil ettiğinize bakılır. Bazı içerik ajanslarında iş başvurusu yaptıktan sonra sizin sosyal ağ hesaplarınızı nasıl kullandığınızı ve kendinizi nasıl temsil ettiğinizi incelemeye alabilirler. Dijital ajanslar online itibarınızı mutlaka değerlendirme kıstası olarak kullanıyorlar.