t1larg.job.interview

Büyümekte olan firmalara baktığımızda kalifiye insan gücünün ne kadar önemli bir unsur olduğunu ve doğru insanları işe almanın işinizin geleceği için nasıl hayati bir önem taşıdığını görüyoruz.

Peki bunların içerikle ne alakası var diyebilirsiniz

Çalışma dünyasında her geçen gün iyi eğitim almış ve kendini yetiştirmiş insan sayısı çoğalırken, işveren tarafında da, hızla farklılaşan sektörler ve hizmetlerle birlikte gerekli nitelikler de değişmekte.

Bugün Linkedin’de 193.813 açık pozisyon, kariyer.net 62.699 ilan ve yenibiris.com’da 120.587 aranan personel olduğu bildiriliyor.

Görülüyor ki bu dünya bir aday için oldukça kalabalık ve karmaşık. Ve bu dünyanın içinde sizin genel içerikli ve çoğunlukla bir başka ilandan kopyalanmış ilanınız nasıl dikkat çekecek. Bu yüzden iş tanımlarınız ve kariyer merkezinizle ile alakalı oluşturacağınız tüm içerikleriniz oldukça dikkat çekici olmalı. Adaylara sadece işin güncel şartlarını anlatmanın yanı sıra  onlara 3-4 yıl içerisinde nereye gelebileceklerini de anlatmalı hatta yazdıklarınızla geldiğiniz noktadaki yeteneklerinizi göstermelisiniz.

Araştırmalar gösteriyor ki hali hazırda bir işte çalışanların %50 si yeni tekliflere açıklar ve özgeçmişlerini güncel ve aktif konumda tutuyorlar.

Bu araştırma, bir İK uzmanının doğru içerikleri kullanarak adaylara ulaşmaya çalışması için yeterince motive edici bir referans noktası olacaktır.

İlk olarak  personelinizden yardım isteyebilirsiniz. Şirket çalışanlarına açık pozisyonları bildiren kısa ve öz bir mail atabilir, sosyal medyada çalışmaktan memnun oldukları, kendi şirketleri için yeni bir çalışan arandığı içeriğini paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

Bir yanda personel arayışı devam ederken şirketin hikayesini en güzel şekilde anlatacak içerikler hazırlamak gereklidir. Klasik bir iş görüşmesindeki nereden geldik hedefimiz nedir? Anlatımının yanı sıra bir yandan da şirketin tarihinin içselleştirmiş anlatımları, başarılarının yazıldığı içerikler ve video içeriklere ihtiyaç vardır. Hatta çalışan biyografilerini de kullanmak gerçekçiliği artıracaktır.

Ayrıca adaylara şirket içinde nereden nereye gelebileceklerini de göstermelisiniz. Bir hedefin var olduğunu bilmek adayın sizi tercih etmesinde etkili olacaktır. ABD üniversitelerin pek çoğu tercih edilmek için web sitelerinde mezunlarının hangi firmalarda, sırayla hangi pozisyonlara geldiğini gösteren sayfalar hazırlamaktadır.

Eğer aradığınız aday şirketiniz için çok kritik pozisyon içinse, biraz yatırıma ihtiyacınız vardır. Elinizdeki pazarlama imkanlarını seferber etmeniz gerekebilir. Medyada ve piyasalarda, çalışmak için en iyi yer olduğunuzu bir şekilde anlatmalısınız.

B2B pazarlama çalışmalarınızda olduğu gibi, Business to canditate pazarlama çalışmalarınızda da etkili bir plan, bütçe ve bu işi yürütecek anahtar insanlara ihtiyaç duyacaksınız.

Bu yüzden İK için içerik pazarlamaya yatırımı gözardı etmemeniz şirketiniz için doğru bir karar olacaktır.