Snapchat kullanımını sekteye uğratabilecek bir yeniliğe imza atan Instagram, uzun bir süre önce story(hikaye) paylaşma özelliğini hizmetimize sunmuştu. Özellikle markalar ve bol takipçili hesapların artık Facebook ve Snapchat’ten çok Instagram kullanımına yöneldiği aşikâr. Bu özellik, sadece bireysel hesaplar için değil, markalar için de önemli bir rol üstlenmiş durumda. Kullanıcılarınızla interaktif etkileşime geçme ihtiyacı hissediyorsanız, hikâye paylaşımı ve canlı yayınlar bu hususta sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır.  Doğru ve etkili hikaye paylaşımları ile de sosyal medyanız, sağlam ayaklar üzerinde yerini alacaktır.

  • STORY TOPIC BELİRLEYİN

Markanızın rutin postları ile uyumlu, doğru belirlenmiş bir konu üzerindeki hikayeleriniz ile kullanıcılarınızı buluşturmalısınız. Gündelik hayattan veya marka profilinizden uzakta kare paylaşımları sizi kurumsallıktan uzaklaştırır. Markanızın içeriği ile ilgili story paylaşımı, bireysellikten öte kitleye hitap edici olmalıdır. Özellikle takipçi isteklerini veya feedbacklerini sürekli interaktif post paylaşarak ölçmek ve değerlendirmeye almak kullanıcılar için çoğu zaman sıkıcı olabilmektedir. İşte bu noktada paylaşacağınız storylerin izlenme oranı ve geri dönüş oranı ile de kullanıcı tansiyonunu ve dağılımını ölçebilirsiniz.

  • INSTAGRAM KULLANIMINI UNUTMUYORUZ MESAJI

Instagram Story kullanımı hesabın ne kadar aktif kullanıldığının da artık bir göstergesi haline geldi. Paylaşacak kadar önem arz eden bir post olarak görülmeyen ancak bu da bilinsin dediğiniz her anı paylaşabileceğiniz bu özellikle birlikte, hesabınızı ne kadar aktif kullandığınızı da kolayca gösterebilirsiniz. Pazarlamayı hatta ürün tanıtımını tek başına yapabileceğiniz ayrı bir platform haline şimdiden dönüşen stories özelliği, günlük post paylaşımı zorunluluğunu geride bırakacak bir konuma ulaşmak üzere…

  • KONUM VE LİNK KULLANIMI

Storylerinize link ve konum ekleme özelliği ile de pazarlamanızı kuvvetlendirebilirsiniz. Özellikle link verme gibi yeni uygulamalar, dijital pazarlama için büyük bir sıçrama. Hikâye izlendiğinde kullanıcı tarafından yukarı kaydırılarak markanızın web sitesine kullanıcılarınızı yönlendirebilirsiniz. Bu uygulama ile kullanıcıların ilgilerine göre anında ürüne ulaşmasını sağlamış olacaksınız, aynı zamanda konum paylaşımı ve doğru emoji kullanımı ile de markanıza güven artacaktır. Sosyal medya hesaplarınız daha sağlam bir kalemden çıksın isterseniz de içerik ajanslarına başvurabilirsiniz.

Bu Sayede Keşfet Kısmında Dahi Çıkabilirsiniz, Bizden Söylemesi.

  • GERÇEK VE DOĞRU KARE SEÇİMİ

Storyleriniz için fake görsel kullanımı oldukça anlaşılır ve sıkıcı olabilir. Marka içerisinde arada sırada kamera arkası tadında görseller kullanabilirsiniz. Ancak bunu belirli bir rutinde ve dengede yapmak oldukça önemlidir. Kullanılan dil, rutin post paylaşımlarınız nasılsa aynı şekilde olmalıdır. Hikayelerde samimi, postlarda ise resmi bir dil kullanımı hikayelerin çok daha yapay olduğunu hissettirebilir. Post ve story paylaşımını ayın günlerine bölerek eğlenceli veya tanıtıcı gibi başlıklarla içerik planınıza kolayca dahil edebilirsiniz.