Son zamanlarda en çok tercih edilen ücretsiz pazarlama ve ilham verme kanalı haline gelen sosyal platformlardan biri şüphesiz Instagram. Artık beyinlerimiz Instagram uyumlu çalışıyor. Paylaşma isteği, takipçi sayısının çokluğu, beğeni ve yorum alma bu gibi uygulamalar markaları üst sıralara yükseltebiliyor. Fakat bu noktada özellikle markalar ve şirketler için Instagram’ın cıss’larını çiğnemeden, doğru yöntemleri kullanmak önemli bir koşul.

Kişisel hesaplar için görsel şov tabi ki önemli fakat bir marka, blog veya bilgilendirici içeriğe sahip bir sayfanız mevcutsa bunun kişisel bir hesap olmadığının farkında olup, sanat toplum içindir mantığı ile hareket etmeniz gerekir. Tam bu noktada sizler için Instagram’ da yapmamanız gerekenleri birkaç maddede sıraladık.

  • Paylaşımlarınız Ne Boğsun Ne Solsun!

İkisi arasında denge kurabilmek burada önemli bir husustur. Bir gün içinde en fazla 2 kaliteli paylaşım yeterli olacaktır. Paylaşımlarınızdan ve dolaylı olarak markanızdan bıktırmamalısınız. Tabii markadan bıktırmayalım derken sizi unutmalarına da izin vermemelisiniz. Paylaşımlarınızın düzenli ve sabit bir rutinde olmasına dikkat etmelisiniz.

  • Hashtag’i Görmezden Gelmeyin!

Konunuz ile ilgili anahtar kelimeleri kullanmak içeriğinizin hedef kitlenize daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır. Son zamanlarda Instagram aramaları, adeta Google görevi görüyor. Meta datalara ulaşıp ilham almak veya bilgilenmek kullanıcıların Instagram üzerinde sık yaptığı bir eylem haline geldi. Bu nedenle kolaya kaçıp her paylaşımın altına copy paste yapmaktansa, doğru hashtagler ile içeriği en uygun şekilde ifade edici keywordleri kullanmak şart. Bunun dışında sık yapılan hatalardan biri olan takipçi kazanmak için içeriğinizden bağımsız oluşturulan hashtagler, müşterilerinizin hoşuna gitmeyebilir.

  • Takipçilerinizi Bir Birey Olarak Kabul Etmeliyiz!

Takipçileriniz ile karşılıklı etkileşim kurarak Instagram üzerinden bir diyalog ortamı yaratmalısınız. Markaların sadece anlatıcı ya da tanıtıcı olduğu hesaplar yerine interaktif hesaplar çok daha fazla ilgi çekmektedir. Monologdan kurtulup diyaloğa geçmek Instagram’daki yerinizi sağlamlaştıracaktır. Ne de olsa sosyal medyanın en büyük amacı kullanıcılara erişip, etkileşim kurabilmektir. Bu etkileşim için en sık başvurulan yöntem olan takipçi satın almanın yapaylığından bahsetmiyoruz bile.

  • Kullanılan Görseller Çok Shutter Durmasın!

Kendisi Instagram üzerinde en çok yapılan hatalardan birisidir. Shutterstock görsellerini kimlerin hangi amaçla kullandığını bilemeyebilirsiniz, dolayısıyla sizin dışınızda bir marka farklı bir konu için aynı görseli kullanabilir. Neredeyse herkesin elinde en az 8mp’lik akıllı telefonlar var, bunları değerlendirmekten kaçınmamalı ve konunuzla ilgili yaratıcı görselleri seçmesi için art direktörünüzü çalıştırmaktan kaçınmamalısınız.