Copywriterlığın tarihçesi 1477’ye kadar dayanıyor. Bilinen ilk reklam metni bu tarihte bir dua kitabı için yazılmıştı. Kağıdın aktif kullanımaya başlanmasıyla birlikte reklam ve tanıtım metinleri de yazılması yaygınlaşmaya başladı. Tabi profesyönel olarak reklamcılık olmayan bu metinler en azından reklam yazarlığının temelini oluşturdular.

1605 senesinde matbaa sisteminin mükemmelleşmesiyle gazeteler yavaşça kendini göstermeye başladı. İlk reklam metni kullanmaya başlayan gazete 1664 senesinde Oxford Gazette’si oldu. Resmi olarak reklam yazarlığının başladığı tarihin bu olduğunu kabul edebiliriz.

20.yüzyılla birlikte reklam yazarlığı şekil değiştirmeye başladı. Sanayileşmenin getirileriyle birlikte gerek radyo için metinler, gerekse dünyanın gitgide globalleşmesi ve yayınevlerinin gelişmesiyle birlikte çıkmaya başlayan dergiler ve gazetelerde daha fazla reklam metni yazılmaya başlandı! Ardından sinema ve televizyon sektörünün gelişmesiyle reklamcılık altın çağını yaşamaya başladı ve copywriterlığın ne kadar önemli bir meslek olduğu gün yüzüne çıktı.

Reklamın altın çağının yaşanmasıyla kabul görmeye başlayan c opywriterlar o günden bugüne pek çok şirketin temellerini sağlamlaştırmaya ve fark yaratmaya başladı. Televizyon, sinema, bilboard reklamları için içerikler üreten, sloganlar yaratan copywriterlar, reklam sektörünün ne kadar önemli olduğunu herkese ispatladı.

Geçtiğimiz on yıllık süreçle birlikteyse internet için içerik üretmenin önemi büyük ölçüde arttı ve bu copywriterlara olan talebi arttırdı. Bu ihtiyacı doğuran en büyük nedenlerden birisi de SEO adıyla bilinen Arama Motoru Optimizasyon sisteminin işleyişi. İyi yazılmış metinler sadece müşterilerin ürününüz veya hizmetiniz hakkında fikirlerini etkilemekle kalmaz aynı zamanda bu yazının onlara ulaşmasını sağlar. Çünkü yazılan yazılar SEO uyumluysa hedef kitlenizin arama sonuçlarında daha yükseklerde çıkmaya başlarsınız.

Çağımızda alışveriş mantığı evriliyor ve her şey internet üzerinden alınıp satılmaya başlıyor. Bu bağlamda sosyal medya sitelerinde, markanın e ticaret sitesinde yazılacak her iyi yazı müşteriyle satıcının arasındaki bağı sağlamlaştırıyor. Peki iyi bir copywriter nasıl olunur?

Ne Tarz Bir Copywriter Olmak İstediğinize Karar Verin!

Öncelikle nasıl bir copywriter olmak istediğinize karar vermelisiniz. Çünkü bildiğiniz üzere copywriterlığın çeşitleri vardır. Ne tarz bir copywriter olmak istediğinizi seçerken iyi yönlerinizi ve kötü yönlerinizi önünüze koyarak hangi dalda daha verimli olacağınızı düşünün. Örneğin televizyon reklamı yazmakla bir blog içeriği yazmak arasında büyük farklar vardır. Aynı anda ikisini de yazabilmek mümkün olsa da kendinizi tek bir alana yöneltmek kariyeriniz açısından çok daha iyi olacaktır.

Dinlemeyi ve Araştırmayı Öğrenin

İyi bir copywriter müşterisinin isteklerini dinleyerek öğrenebilir. Hedef kitlenin beklentilerini öğrenmek içinse iyi bir araştırmacı olmak gerekir. Müşterinizden üründe veya hizmette ön plana çıkarmak istediği yanları öğrenirken, hedef kitle üzerine yaptığınız araştırmada da kitlenin ne duymak istediğini rahatlıkla öğrenebilirsiniz. İyi bir copywriter araştırmanın ve dinlemenin önemini kesinlikle bilmelidir.

Güncel Kalın!

Dünyada nelerin popüler olduğunu, sosyal medyada neyin tartışıldığını, nelere gülündüğünü yakından takip edin. Çağın dinamikleri sıklıkla değişse de twitter, youtube ve instagramda aktif kullanıcı olursanız nelerin trend olduğuna hakim olabilirsiniz. İyi bir copywriter olmak için son dönemlerde kullanılan konuşma kalıplarına ve tartışma konularına hakim olmanız gerekiyor. Güncel kaldığınız sürece yazacağınız metinler de güncelliğini koruyacaktır.

Oğuz Odabaş