Son yılların reklamcılık trendi viral yayılım, içeriğinizin/reklamınızın organik bir şekilde paylaşılmasıdır. Yani, reklamınızı gösterdiğiniz birileri gönüllü olarak reklamı paylaşır, sonra bu paylaşımı gören kişiler de paylaşır ve bu böyle yuvarlanan bir kartopu gibi çoğalıp gider. Fakat, reklamın gönüllü olarak paylaşılması için klasik reklamlardan biraz farklı olması gerekir. Peki, nedir reklamınızın viral olmasını sağlayacak özellikler?

 

  • Reklam kokmadan reklam yap

Reklamın her 5 saniyesinde bir markanızın adı geçiyorsa, her şey bas bas “ben reklamım ve tek amacım sana bu ürünü/hizmeti sattırmak” diye bağırıyorsa birçok kişi paylaşmaktan vazgeçecektir. Özellikle de bu işten para alan ünlüler ve fenomenler bedavaya reklamınızı yapmak istemeyecektir.

bragging0117_1_innerbig

 

  • İyilik yapıyorsan mütevazı ol

Reklamınız bir sosyal sorumluluk projesiyse insanlar buna destek vermek isteyecektir. Ama yaptığınız iyiliği insanların gözüne sokarsanız samimi görünmezsiniz. İnsanlar iyilikleriyle övünen markaları sevmezler. Bırakın onlar iyiliğinizi fark edip takdir etsinler.

sahte-dugun-dolari-sahte-dolar-para-lazer-baskili-mb156884_3800904_r2

 

  • Güncel trendlere ve olaylara odaklan

Zaten konuşulan ve sosyal mecralarda aranan, paylaşılan bir konuyu seçerseniz sizin de trendin bir parçası olmanız mümkün. Herkesin konuştuğu konularda sizin de söyleyecek bir sözünüz olsun.

2358005101ccb55f9237140a2bad6226

 

  • Farklı mecralarda yer al!

Birden çok mecrada bulunmak yayılma şansınızı artıracaktır. Her yerde hedef kitleyle karşılaştığınızda ise yeni trend sizsiniz demektir.

Screen Shot 2012-07-16 at 3.59.55 PM

 

  • İyilikten karşılık beklenmez

İyilik yaparken hedef kitleden bir şeyler talep etmek çok tehlikelidir. Kaş yaparken göz çıkarabilirsiniz. Özellikle hassasiyetin yüksek olduğu toplumsal olaylarda “Her satın alınan ürün için depremzedelere 1 lira veriyoruz” gibi şeyler söylerseniz insanlar sizden nefret edebilir. Yardım etme şansınız varsa bunu ticarete dökmeden edin. Kendine çıkar sağlamaya çalışarak yardım ediyor konumuna düşmeyin. Eğer hedef kitleden talep ettiğiniz şey onları da yardım kampanyasının bir parçası haline getirmek amacındaysa hedef kitlenin de katkısını bekleyebilirsiniz. O zaman yardımı marka ve insanlar birlikte yürütüyor algısı oluşacaktır.

gotmilk_636_398_s_c1

 

  • Ben paylaşır mıydım diye kendine sor

Etrafınızdaki insanlarla birlikte düşünün: ben olsam bunu paylaşır mıydım? Eğer herkes paylaşmak istemeyeceğini söylüyorsa fikrinizi bir daha düşünmekte yarar var.

filesharecomputer

 

  • Komikse gerçekten güldürsün

İnsanlar komik içerikleri paylaşacakları zaman, listesindeki kişilerin de bunu komik bulacağını düşünerek paylaşır. Tek bir kelime esprisi veya sakarlık şakasını kimse paylaşacak kadar değerli bulmaz.

QQQQW

 

  • Farklı ol

Yeni ve daha önce yapılmamış bir şeyin paylaşılma ihtimali çok daha yüksektir. Zaten daha önceden defalarca paylaşılmış şeyleri kimse bir daha paylaşmak istemez.

zaz-trucks-epic-spits-from-belarus-video-71962_1

 

  • Görselleştir

İçeriğinizin/reklamınızın bir fotoğraf veya daha iyisi bir video ile görselleştirilmesi onu daha ilgi çekici yapacaktır. Dikkat çeken bir görsel ve iyi bir metinle çok daha fazla kişiye ulaşırsınız.

visualize_success1

 

  • Önemli biri tarafından fark edil!

İçeriğinizin/reklamınızın bir ünlü ya da fenomen tarafından paylaşılması onu daha ilgi çekici kılacaktır. Twitter’dan kampanyanızla alakalı olabilecek kişileri mention’layabilir veya bir fenomene para verip paylaşmasını isteyebilirsiniz.

d114