Markanızın bir blogu var mı?

Peki ya blogunuzun içerik pazarlamanızdaki rolünü yeterli buluyor musunuz?

Açıkçası çoğu marka, blogun tam olarak neye hizmet ettiğini ve doğru kullanıldığı taktirde neler yapabileceğini bilmez. Halbuki blogunuz, etkili bir kulllanımla içerik pazarlamanızın merkezi haline dönüştürülebilir. İşte içerik pazarlamanızda blogunuzu yıldızlaştıracak 7 ipucu:

1 (2)

1- Blogunuzun Temelini Sağlam Kurun

Blogunuzu içerik pazarlamanızın merkezi haline getirirken öncelikle onu sağlam bir temele oturtmanız gerektiğini unutmamalısınız. Blogunuzun isminde kendi URL’nizi kullanmalı ve onu markanızın resmi sitesine entegre hale getirmelisiniz. İnsanlar sitenize girdiklerinde blogunuza da ulaşabilmeliler.

2 (1)

2- Hedef Kitlenizi Belirleyin

İçeriklerinizi oluştururken kimler için yazdığınızı ve onların ne tür içeriklerden hoşlanacaklarını düşünmeyi ve içeriklerinizi bu temelde oluşturmayı asla unutmayın.

3

3- İçerik Pazarlamanızı Bir Plana Oturtun

Stratejinizi belli plan çerçevesinde belirleyin. Özellikle yıllık bir planın çok daha etkili olacağını unutmayın ve resmi tatiller vb. gibi şeyleri planınızda atlamamaya gayret gösterin. Mutlaka planınıza sadık kalın.

4 (1)

4- İçeriğinizi Mümkün Olduğunca Etkili Bir Hale Getirin

İçeriğiniz yayınlamadan önce onu mümkün olduğunca etkili bir hale getirdiğinizden emin olun. Renkler, anahtar kelimeler, metin, görseller, tema vs. hepsinin hedef kitleniz için ilgi çekici olmasına gayret gösterin.

 

5

5- İçeriğinizi Öne Çıkarın

Oluşturduğunuz içeriği sadece yayınlamak, yeterli etkileşim almanıza yetmeyebilir. Bu durumda sosyal platformlarda onu öne çıkarmanız gerekir ve bunu da belirli bir plan çerçevesinde yapmalı, planınızı da önceden belirlemelisiniz. İçeriğinizin hangi sosyal platformda daha uygun olacağını bilmeli ve oradaki hedef kitlenizi belirleyerek ona göre öne çıkarmalısınız.

6 (1)

6- İçeriğinizi Bir Ekip Halinde Hazırlayın

İçerik, ofiste kimin boş vakti varsa onun yapabileceği bir iş olmaktan çok daha ötesidir, bunu unutmayın. İçeriğinizi oluştururken bir ekip olarak çalışın ve her ekip üyesinin, kendi uzmanlık alanına göre içeriğe katkı koymasını sağlayın.

 

7

7- İçeriğinizin Yarattığı Etkiyi Takip Edin

Paylaştığınız içeriğin ne gibi sonuçlar doğurduğunu, artılarını ve eksilerini takip etmeyi ihmal etmeyin. Unutmayın, paylaştığınız her içeriğinizden öğrenecek bir şeyleriniz vardır ve bu da ancak sonuçları takip etmekle mümkündür.