Reklamın Kara Şövalyesi, İçerik

Gotham_City_007

Reklam sektörünün son halinin Gotham City’den çok farkı olduğunu söyleyemeyiz ve buranın Batman’ i yani kara şövalyesi ise kesinlikle kaliteli içerik olacaktır. Batman nasıl Gotham City’nin güvenini kazanmış bir kahraman ise kaliteli içerikte aynı şekilde günümüz insanının güvenini kazanan bir pazarlama yöntemidir.

Günümüzde içerik pazarlamanın giderek artan bir üstünlük sağlamasının en önemli sebeplerinden biri insanların mesaj bombardımanından boğulmuş olması ve kendilerine çoğunlukla istemsizce servis edilen bilgilerin hangisinin daha doğru olduğu hakkındaki görüşlerinin belirsizleşmesidir. İnsanların güvenini kazanan ve gönül rahatlığıyla inanacakları içerikler hazırlandığı müddetçe, doğrudan sunulan reklam mesajları yerine içerik pazarlama tercih edilecektir.

İçerik pazarlamanın önemini kavramak ve bunun yanında gerekenleri hakkıyla yerine getirmek şirketlerin menfaatine olacaktır. Dijital dünyada içerik pazarlamanın yıldızı bu kadar hızlı bir şekilde parlıyorsa, bu durumun farkında olan şirketlerin içerik pazarlamaya verdikleri önem sayesindedir. Pazarlama dünyasının rakamları çok açık bir şekilde gösteriyor ki, içerik pazarlamaya ayrılan pay her geçen gün artıyor.

Yapılan araştırmalara göre tüketiciler artık kurum ve kuruluşların hazırladıkları reklama çok fazla itibar etmiyorlar. Bunun yerine her gün ellerinin altında duran ve sürekli kullandıkları internet aramalarına güveniyorlar. Tüketici bir konuda şüphe ediyorsa birkaç farklı kaynaktan araştırıyor soruyor ve güzelce açıklanmış ve içeriklerle desteklenmiş ürün tanıtımlarına inanıyor.

İçerik pazarlamanın bu inandırıcı gücüne rağmen halen pek çok kurum ve kuruluşun pazarlama bütçesinden içeriğe gerektiği kadar bütçe ayırmıyor. Pazarlama bütçelerine bakıldığı zaman offline reklamlar birinci sırada yer alırken arkasından online reklam ve daha sonrasında da içerik pazarlama harcamaları geliyor.

Bütçede ayrılan pay kadar hazırlanan içeriklerin yayınlandıkları mecralar da oldukça önem taşıyor. Açıklayıcı ve doğru bilgilerin yer aldığı web siteleri, marka blogları, bültenler, white paperlar ve sosyal medya sayfaları tüketicilerin en çok güvendikleri ve ziyaret ettikleri alanların başında geliyor. İçeriklerin bu alanlarda samimi ve bilgi verici olması her zaman işe yarayacaktır. İçi boş olan içerikler ilgi uyandırmayacağı için tercih edilmeyecektir.

Bu yüzden içerik, reklamın kara şövalyesi olacaksa kendi alanında mutlaka güven sağlamalıdır.