Twitter, aktivite API’ını kullanan 3. Parti uygulamalar için koyacağı fiyatlandırma politikasını duyurdu.

 

Beklenilen şekilde, API ücretlendirmesi hiç de ucuz değil. Basic plan 25 kullanıcıya kadar bir üyelik barındırıyor ve bu aylık 339 Dolar. 250 kullanıcıya kadar olan plan ise 2,899 Dolar. Kullanıcı sayısının bu kadar düşük olması tabii ki de bütün 3. Parti uygulama geliştiricileri ve şirketleri kara kara düşündürmeye başladı. Daha büyük şirketler için, ki bugün iOS veya Android uygulama merkezlerinde bulunan herhangi bir 3. Parti Twitter uygulamasının 250 kullanıcıdan fazlasını barındırdığı gerçeği var, Enterprise seçeneği mevcut; fakat bu planın detayları henüz belli değil. Kullanıcı sayınıza göre Twitter size aylık ödemeniz gereken ücreti özel olarak size bildiriyor.

Bunu tabii ki sadece Twitter mobil/masaüstü uygulaması olarak düşünmemek gerekiyor. “Beni kim unfollow etmiş” gibi aktivite API’ını kullanan daha başka özellikli 3. Parti uygulamalar da bu erişim kısıtlamasından nasibini alacak.  Aynı zamanda mobil Twitter’ın belkemiği olan “push notification” özelliği de herkese kapanmış olacak.

 

Tweetbot, Talon gibi iOS ve Android kullanıcılarına mobil Twitter deneyimini en üst düzeyse sunan uygulama geliştiricileri bu fiyat politikasını protesto etmek ve seslerini duyurabilmek için ortak bir websitesi açtılar bile.

 

Apps of a Feather; Tweetbot, Talon, Tweetings ve Twitterific geliştiricileri tarafından oluşturuldu ve destek bekliyor.

 

Eğer Twitter’ın bu fiyat politikasına ve sevdiğiniz 3. Parti uygulamaları kullanmaya devam etmek istiyorsanız #BreakingMyTwitter hashtag’i üzerinden tepkinizi dile getirebilir ve uygulama geliştiricilerine destek verebilirsiniz.