WordPress, kendini sürekli güncel tutan ve bütün açıklarını tek tek kapatan özgür bir web yazılımıdır. Google arama motoru tarafından da önerilen WordPress, kullanım kolaylığı sağladığından ve diğer teknik özellikleri barındırdığından tercih edilmektedir.

Kolay kullanıma sahip yönetim paneli ve web sitenizi uyumlu yapan tasarımları sayesinde kullanıcılar tarafından çok beğenilmiştir. Bu uyumlu olma özelliği en temelde; web sayfanızın gelişen mobil cihazlarda doğru görüntülenmesidir. Bunun yanında sosyal medya paylaşım butonlarının ve tasarımdaki diğer ayrıntılarının daha kolay yerleştirilmesine olanak tanır.

WordPress Tabanına Giriş

Kullanıcı adı ve parola girilerek yönetim paneline giriş yapılabilir. Açılan pencerede üstte bulunan “Yeni” sekmesi aracılığıyla istediğiniz yazı, sayfa, ürün ya da ortamı ekleyebilirsiniz. Yeni yazı eklerken, Türkçe karakter sıkıntısı yaşamazsınız. WordPress sizin koyduğunuz başlığı Türkçe karakterler ile URL’ye taşır. Başlık kısmını kesinlikle boş bırakmamalısınız. Boş başlığı arama motorları taramaz, kullanıcılar ise görüntülemezler. Yazının yazılacağı alan Adobe Dreamweaver ile benzerlik gösteriyor. Aslında sitenin açılmasını sağlayan bütün kod ve kaynaklar bu sayfaya giriliyor. Fakat kullanım kolaylığı adına yazdığınız kodların nasıl görüntüleneceğine de bu sayfada yer veriliyor.

WordPress Başlıkları Düzenlemek

Ana başlığı yazdık ama işimiz orada bitmiyor. İçerik planlaması yaparken; ikinci ve üçüncü başlıkların olması gerektiğini ve bu yazılacak başlıkların konumuzdan bağımsız olmaması gerekmektedir. SEO anlamında yapılan bu çalışmalar, sitenizin arama motorlarında ilk sıralarda çıkması için gerekli temel etkenlerdir.  Eğer bir dijital ajans seçtiyseniz, başlıkların uyumlu olup olmadığı kontrol edilecektir.

İçeriklerinizde Link Vermek

Link vermek, link çıkışı yapmak kısaca; kullanıcıyı, bir kelime ya da kelime grubunu daha iyi tanımlayan sayfaya yönlendirmektir. HTML kod sistemini bilmeseniz bile görseller yardımıyla rahatlıkla bağlantılama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bağlantı aldığınız düğmenin yanında da aynı bağlantıyı sayfanızdan silme butonu bulunuyor. Link verilecek makalelerin hazırlanması ve paylaşılması içerik ajansı kontrolündedir.

WordPress Sitelerde URL Düzenlemek

Sol menüde bulunan ayarlar sekmesinin içerisinde kalıcı bağlantıları değiştir butonu bulunuyor. Tıklandığında yazdığımız blogların ya da girdiğimiz ürünlerin sayfa yapısını gösteren bir bölüm açılır. SEO anlamında doğru olan, bağlantımızda kategori ve yazımızın başlığının bulunmasıdır. Kategori oluşturmadıysak yalnızca yazının ya da ürünün adı bulunmalıdır.

İçerik ajansı, web sitenizde bu saydıklarımızı ve daha fazlasını yapacaktır. WordPress tabanlı bir site kullanmasanız bile gerekli desteği sağlayacaktır. Bunun yanı sıra site dışı SEO çalışmalarınızı da içerik ajansı yönetir.