Geçtiğimiz aylarda Wieden + Kennedy’s’in, NFL oyuncusu Colin Kaepernick’e rol verdiği reklamları çok konuşulmuştu. Amerikan futbolu oyuncusu Colin Kaepernick’in maç öncesindeki milli marş sırasında, ırksal eşitsizlikleri protesto etmek amacıyla dizlerinin üstüne çökmesi Amerika’nın gündemine oturmuştu. Bazı kesimler bu hareketi saygısızlık olarak nitelendirip Kaepernick’e ceza verilmesini isterken bazı kesimler ise Kaepernick’e desteklerini iletti.

Yaşanan sansasyonel protestodan sonra büyük bir kampanyayla her mecrada Kaepernick’i marka yüzü olarak kullanan Nike, kendisini tartışmaların ortasında buldu.

Olayı saygısızlık olarak nitelendiren kitle sosyal medyada markayı boykot ederek ayakkabılarını yakmaya başladı. Her gün yüzlerce kişi Nike ayakkabılarını yaktığı videolar paylaşıyor, “Boycott Nike” naraları binlerce kişi tarafından paylaşılıyordu. Tüm internet alemi tartışmaya dahil olurken Nike geri adım atmak yerine Kaepernick’li reklamları daha fazla mecrada yaydı. Peki neden? Sanırım bunun cevabı en iyi “Taraf olmayan, bertaraf olur.” sözüyle açıklanabilir.

Nike hedef kitlesini doğru analiz edip tarafını seçti. Amerika’da siyahiler arasında bir “lovebrand” olarak görülen Nike; kendini azınlık, dışlanmış, marjinal hisseden herkesi kucaklamayı tercih etti. Bir kesim tarafından vazgeçilmeyi göze alırken bir kesim nezdinde çok güçlü bir yer edindi.

Edison Trends araştırmasına göre, geçen senenin aynı periyoduna kıyasla bu senenin satışlarında %31’lik bir artış gözlendi. Nike’ın Kuzey Amerika Brand Marketing Vice President’ı Gino Fisanotti, ESPN’e yaptığı açıklamada “Colin jenerasyonunun en ilham verici atletlerinden biri ve sporun gücünü dünyanın bir adım ileri gitmesi için kullanıyor.” diyerek Kaepernick’in Nike’ın sesi olmasının önemini vurguladı. Diğer yanda ise başkan Donald Trump hem verdiği demeçlerde hem attığı tweet’le Nike’ın yapılan boykotlar ve halkta oluşan kızgınlık sebebiyle ölmeye başladığını ve gittikçe düştüğünü, bayrağın karşısında ayağa kalkmadıkları sürece de böyle olmaya devam edeceğini belirtti.

Markaya kızgın olan kesim, bu reklam kampanyasından çok zarar gördüklerini iddia ederken Nike cephesi kampanyaya tam gaz devam ederek halinden memnun görünüyor.

 

Deniz Dağlar Atalay