Günümüzde insanların internet alışkanlıklarının değişmesi ve internette geçirilen zamanın artış göstermesi birçok markanın dikkatini çekmekte. Dijital dünyanın rekabetçi ortamında influencer marketing, markalar için en hızlı ve avantajlı yol haline geldi. Bu kavramı açıklamak için kelime kökenine bakmak iyi olacaktır. İngilizcede influencer, ‘etkileyen’ anlamında kullanılır.

Influencer, insanların davranışlarını etkileyen ya da değiştiren fenomen kişidir. Bu kişi, sosyal medya mecralarında (Youtube, Facebook, Twitter, Periscope, Instagram) belli bir popülerliğe sahip olan ve takipçi kitlesini etkileyen bilirkişi konumundadır. Bilirkişi niteliği (internet otoritesi), takipçi kitlesi tarafından oluşturulur. Influencer ünlü biri, blogger veya Instagram fenomeni olabilir. Influencer marketing pazarın tamamına yönelik değildir. Potansiyel alıcılara yönelik pazarlama stratejisidir. Eski ve yeni pazarlama stratejileri harmanlanarak influencer aracılığıyla markayı öne çıkarmak için yapılan çalışmaların tümüne denir.

Yüksek takipçi sayılarına sahip olan influencerlar içerik yoluyla ürün ya da marka ile ilgili tecrübelerini takipçilerine aktarırlar. Geleneksel pazarlamanın türü olan Word of Mouth (ağızdan ağza) pazarlama, böylelikle dijital dünyada tekrar yerini almış olur. Bu bilirkişiler tarafından yorumlanan ürün, tüketiciler arasında güven kazanır. Ağızdan ağza pazarlama sayesinde hedef kitle, ürünü almadan önce satın alma kararını verir.

Influencer Marketing Avantajları Nelerdir?

Influencer marketing çalışmaları markaya birçok açıdan fayda sağlar. Bu faydalar yatırım getirinizi artırmanızı ve hedef kitlenizi genişletmenizi kolaylaştırmaktadır.

Bu yolla marka bilinirliği doğal bir şekilde artar. Ayrıca müşteri sayısı ve dijital pazarlama geliri de yükselmektedir. Markaya uygun seçilen bir influencer ile marka hedeflediği müşteriye ulaşır. Böylece daha önce ulaşılamamış olan hedef kitlenin fikrini değiştirmek kolaylaşır.

Influencer marketing ile organik paylaşımlar yapıldığından Adblocker gibi yazılımlar içeriklerin görüntülenme sayısında bir düşüşe neden olamayacaktır. Bu tarz yazılımlar normalde reklam çalışmaları ve içeriklerin erişimini kısıtlamaktadır.

Sosyal medya platformlarındaki içerikler arama motorlarında indeksleniyor. Influencer marketing çalışmaları ile internetteki görünürlükte artış yaşanır. Backlinkler alarak SEO alanında da yardımcı olur.

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre pazarlamacıların %84’ü en az bir kere influencer pazarlama tekniğini kullanmışlardır. Değişen pazarlama teknikleri ile geleneksel reklamcılık etkisini hızla kaybetmektedir.

Influencer Marketing Kaynakları Nelerdir?

Influencer marketing stratejisinde amaç, hedef kitlenin istenilen tüketim davranışlarını gerçekleştirmesidir. Gücünü üç kaynaktan almaktadır. Bunlardan ilki sosyal erişimdir. Influencerların sosyal medya yoluyla binlerce kişiye ulaşmaları bu kapsama girer.

Orijinal içerikte influencer, orijinal ve pazarlama odaklı içerikler üretir. Son olarak tüketici güveninde ise  hedef kitle ile güçlü ilişki kurarak onların fikirlerini yönlendirirler.

 

Influencer Marketing Metodu Nasıl Uygulanır?

Influencer marketing yapabilmek için dört temel öge uygulanır. Öncelikle dijital reklam ajansları tarafından influencerlar araştırılır. Markaya en uygun olanlar belirlenir ve önem sırasına göre derecelendirilirler. Influencer topluluğuna marka ve ürünler hakkındaki bilgisini artırmak amacıyla pazarlama yapılır. Marka hakkında bilgi sahibi olan influencerlar bu aşamada hedef kitlenin marka bilinirliğini arttırmak için pazarlama kampanyaları yaparlar. Influencerları marka savunucusu haline getirerek kitlenin tüketim isteği güdülenir.

Aslı Çiğdem