Evet, belki günümüzde 90’lı yılların bilim kurgu filmlerinde anlatılan uçan arabalar, zaman makineleri, evlerimizde bizlere hizmet eden robotlar yok. Evet, belki hala işe ya da okula gitmek için ışınlanmak yerine toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz. Ancak yine de 2000’li yılların ülkemize getirdiği en büyük teknolojik gelişmelerden biri olan internet sayesinde” henüz” ışınlanmayı beceremesek bile oturduğumuz yerden bir tık ile alışveriş yapabiliyor, faturalarımızı ödeyebiliyor, istediğimiz filmleri, dizileri izleyebiliyor, yeni çıkan kitapları okuyabiliyoruz. Kısacası evimizden çıkmanızı gerektirecek her türlü fiziksel hatta bazen sosyal ihtiyaçlarımızı internet aracılığı ile karşılayabiliyoruz.

Her ne kadar Avrupa ve Amerika’ya nazaran online alışveriş ve e-ticaret sitelerinin kullanımında geri kalmış olsak da yapılan araştırmalar gösteriyor ki ülkemiz bu açığı en kısa zamanda kapatacak teknolojik donanıma kavuşmak için var gücüyle çalışıyor. Öyle ki Türkiye Dünyada en fazla internet kullanıcısına sahip ülkeler listesinde şimdilik 20. sırada yer alıyor. Dolayısıyla, internet kullanıcı sayısının artması, Türkiye’ye e-ticaret konusunda yatırım yapmayı düşünen yatırımcılara pek çok kapıyı aralıyor. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de 10 milyon kişi internetten en az bir kere alışveriş yapmış ve yine bu araştırmaya göre 2016 yılında bu sayı 16 milyonu geçecek gibi duruyor.

İnternet Kullanıcılarının Toplam Nüfusa Oranları

Screen Shot 2014-02-12 at 17.41.04

Online alışveriş tercih edenlerin profilleri incelendiğinde ise online alışverişi tercih edenlerin %45’lik kısmını kadınların oluşturduğu, %75’lik bir oranını da 18-35 yaşları arasında kadın ve erkeklerden oluştuğu görülüyor.

Teknolojik gelişmelerle beraber güçlenen online bankacılık güvenlik sistemlerini bünyelerine katan e-ticaret sitelerinin, en üst düzey güvenlik sistemleri sayesinde tüketicilerin güvenli bir şekilde alışveriş yapacaklarının garantisini vermesi e-ticaret sitelerine olan eğilimi büyük boyutlarda artırdı. Türkiye’de yaklaşık olarak 5000’i geçen bir rakama ulaşan ve her gün bir yenisi ile karşılaştığımız e- ticaret siteleri kendilerini sürekli gelişen teknoloji ile yeniliyor ve güvenli alışverişin kapılarını tüketicilerine sonuna kadar açıyor. Online alışverişi en çok tercih eden ilk üç şehir sıralamasını İstanbul, Ankara ve İzmir oluştururken, bu şehirleri Bursa, Antalya ve Adana takip ediyor.

E-ticaret Türkiye Pazar Hacmi

Screen Shot 2014-02-12 at 17.37.41

 

Grafik kaynaklar: Kalkınma Bakanlığı 2013