Facebook, aylık ortalama 2 milyar kullanıcıya ulaşarak en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olmaya devam ediyor. Markalar için ise büyük bir reklam kanalı olan Facebook, sayfa ve reklam istatistiklerini iyileştirmek ve geliştirmek için çalışmalara başladı. Yakın zamanda devreye sokulması beklenen özelliklerden biri ‘landing page view’. Bu özellik ile amaçlanan reklam sonrasında tıklanan linklere yönelik sayfaların açılma süresinde kullanıcıların davranışlarını ölçümlemek. Landing page view özelliğinden Facebook reklamlarında Trafik KPI ‘ını kullananlar faydalanabilecek.

‘Pre impression activity breakdown’, özelliği ise Facebook tarafından reklam panelinde duyurulan bir özellik. Önümüzdeki haftalarda devreye girmesi beklenen bu özellik sayesinde reklamverenlere metrik işletmeler sunulacak, böylelikle reklamla etkileşime geçen kişilerin yeni bir ziyaretçi mi yoksa mevcut ziyaretçi mi olduğu ölçümlenebilecek. Pre impression activity breakdown özellikle ürün tavsiyesi ile alakalı olarak geniş bir hedef kitleye sahip olan markaların reklamları için oldukça faydalı bir özellik olacak.

Marka Sayfaları İçin de Yeni Özellikler Yolda

Facebook, reklam panelindeki güncellemelere ek olarak marka sayfaları istatistiklerine de yeni özellikler ekliyor. Bilindiği üzere sayfaların kullanıcılar tarafından beğenilmeden takip edilmesi mümkün. Facebook bu durumu göz önünde bulundurarak markaların sayfalarını takip eden kişi sayısını ve takibi bırakanları görüntüleyebilemesine olanak sağlayacak. Ek olarak kişilerin demografik bilgileri, takibin nerede olduğu, organik ya da sponsorlu yollardan mı geldiği de follows sayesinde ulaşılabilecek bilgiler arasında olacak.

Previews özelliği ise kişilerin sayfanıza yönelik bilgilere nasıl ulaştığınızı tespit etmenizi sağlayacak bir metrik. Kullanıcılar markaların bilgilerine sayfaya tıklamadan da erişebilmekte, bu metrik sayesinde Facebook’un masa üstü bilgisayar kullanımında, sayfayı ziyaret etmeden, sayfa hakkında kaç kişinin bilgi aldığı görüntülenebilecek. Facebook kullanıcıları çoğu zaman arkadaşlarından gelen tavsiyeleri dikkate alıp paylaşmayı tercih ediyor. Bu davranış biçiminden yola çıkan Facebook, recommendations özelliği sayesinde kullanıcının arkadaşları tarafından sayfanın kaç defa tavsiye edildiğini gösterecek.