Site sahibi, içerik veya blog yazarı mısınız?

Öyleyse,

Değişmeyen tek kural: SEO!

Son zamanlarda SEO sürekli karşımıza çıkan bir kelime olmaya başladı. Yeni iletişim fakültesi mezunları! Özellikle sizler hatırlayacaksınız, başvuru yaptığınızda sıkça karşınıza çıkan şu cümleyi; “ SEO uzmanı aranıyor” ☹

Peki, nedir bu SEO? Tanımını yapmak da oldukça güç aslında. “İngilizce açılımı Search Engine Optimization” olan SEO, dilimize “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak geçmiş durumda. “Optimization?” dediğinizi duyar gibiyiz. Optimizasyon asıl anlamı ile “iyileştirme” demek. Yani kısaca, SEO’nun amacı içerikleri “iyileştirerek”  web sitelerini arama motorlarının en üst sırasına yerleştirebilmektir. Zaten en büyük amacı siteye hit almaktır. İşte White Hat SEO; bu amaca ulaşmanın en gerçek ve doğal yoludur. Sitenize, patronunuza, markanıza harika bir başarı göstergesi için SEO uyumlu içerikler sizlere birçok fayda sağlayacaktır. O zaman SEO kullanımının size verdiği TOP 3 ödül listesine bakalım.

HİT ARTIRMA

Dijital dünyada site içi “trafiği artırma” gibi bir kavram kullanır.  Site trafiğini artırmak, milyonlara hitap edebilecek bir site için erişilmek istenilen başlıca hedeftir. Site trafiği artırmak demek, kazanılacak potansiyel paranın miktarını da artırmak demektir. Hepimizin hayali budur zaten.

YATIRIM GETİRİSİ

Yine bir yabancı sözcük eklensin hafızalarınıza, ROI (Return Of Investment). Anlayacağımız dilden konuşursak, kazanılan miktarın, yatırılan miktara oranıdır. Kâr mı, zarar mı ettiğimizi veren veridir anlayacağınız. SEO kullanarak yazılmış içerikler trafiği artıracağından, yatırım getirisi de doğru orantılı olarak artacaktır. Yani, ne kadar HIT o kadar ROI.

MARKA GÖRÜNÜRLÜĞÜ

“Markamızı kimse bilmiyor. O yüzden……..”. Ya da “ah marka bilinirliğimiz olsaydı bak nasıl olurdu satışlar”. 

Bir düşünsenize markanız biliniyor. Ağızdan ağza dolaşıyor, akıldan çıkmıyor. Bazı markalar bilinirler, bazıları hatırlanırlar, bazıları da “evet bildim” şeklinde dilinizin hep ucundadır.  Bilinirlikten daha önemli olan nasıl bilindiğiniz ve kimler tarafından bilindiğinizdir. Herkes tarafından değil hedef kitleniz tarafından bilinmeniz önemlidir.