Zuckerberg, 12 Ocak tarihinde yaptığı açıklama ile Facebook’un algoritmasının bir kez daha değiştiğini öne sürdü. Peki, bizlere “Facebook algoritmasına dikkat” dedirten en önemli değişiklik ne oldu?

Değişen algoritmada, bireysel paylaşım ve iletişimin öncelikli olacağı vurgulanırken bunun karşısında yer alan haber ve şirket ürünlerinin ana sayfada daha az yer bulacağı belirtildi. Haber Kaynağında yapılacak bu sıralama değişikliğinin pazarlamaya olan yıkıcı etkisini en aza indirmek için dikkat etmeniz gereken şeyler yok değil. Bu durumun başta  içerik ajansları ve sosyal medya yönetimi yapılan tüm markaları doğrudan etkileyecek bir açıklama olduğunu söylemek de doğru bir tespit olacaktır.

Sosyal Medya Pazarlamaları Nasıl Etkilenecek?

Yeni algoritma ile Facebook, kullanıcıların arkadaşlarıyla paylaşmak isteyeceği gönderileri tahmin edip akışın daha üst sıralarında konumlandıracak. Bunun yanı sıra Haber Kaynağı değerleri ile uyumlu olarak, insanların Facebook üzerinde geçirdikleri zamanı anlamlı kılmak adına aile ve arkadaşların gönderileri, genel içeriklere göre öncelik kazanacak.Bu nedenle yakın zamanda sayfanızın  erişim, video izlenme süresi ve trafiğinin düştüğünü gözlemleyebilirsiniz. Bu düşüş sayfaların ürettikleri içerik türü ve kullanıcıların o içerikle nasıl etkileşimde bulunduğuna bağlı olarak farklılık gösterecektir. Güncellemeyle birlikte en fazla düşüşü ise, feedback oranı düşük sayfalar görecek!

Sosyal medya platformlarını, pazarlamanın ciddi bir parçası olarak görenler için 2018’de Facebook kullanımı belli ölçütlerde değiştirildiği takdirde, markanın sosyal medya başarısı da yeni algoritma değişikliğine rağmen sekteye uğramadan devam edecektir.

Facebook Performansınızı Masaya Yatırın!

Yeni algoritma ile “content is the king” lafı bir kez daha önem kazandı. Markanızın paylaşım ve yorumlarını göz önünde bulundurarak önce son 6 ayı daha sonrasında ise 2017 yılının tamamını gözden geçirin ve hangi içeriklerin markanız için en iyi sonucu verdiğini öğrenin. Markanız, nicelikte ilerlemeye değil kalite ve içeriğe odaklanmalıdır. Yeni algoritma uygulamaya konulduğunda, paylaşımlarınız içeriğinizi daha geniş ve yeni bir izleyici kitlesine ulaştırmada oldukça önemli rol oynayacaktır.

Daha Fazla Video Paylaşın!

2017’de Facebook’ta her gün 8 milyardan fazla video ve 100 milyon saatlik video izlendi. Bir videonun ilk 3 saniyesini izleyen kullanıcıların % 65’i 10 saniye boyunca izlemeye devam etti ve % 45’i 30 saniye boyunca izledi. Bu nedenle, videolara verilen önem devam edecek gibi gözüküyor. Bir içerik ajansı olarak naçizane videolarınız  için yeni fikirler bulun, eski içeriği yeni bir biçimde yeniden kullanın deriz.

Canlı Yayınlara Şans Tanıyın!

Canlı yayınlar özellikle sosyal medya platformlarında kullanıcı feedback’ini ölçmek için kullanılan önemli kıstaslardan biridir. Takipçilerinizden canlı yayın yaparken haberdar olabilirsiniz ve ana sayfanın üst kısmında “hikâyeler” in bulunduğu bölümde de markanızın gözükmesine izin verebilirsiniz. Canlı videolar, normal videolardan ve diğer yayınlardan 10 kat daha fazla yorum alır. Yorumlar, paylaşımlarla birlikte marka için istediğiniz etkileşimlerdir. Yeni algoritma, paylaşımlarınızı alt sıralara itse de canlı yayınlarla bu duruma savaş açabilirsiniz.

Facebook Sayfanızı Silin!

Başlığı okuduğunuzda epey garipsediğinizi görebiliyoruz. Elbette reklam ve pazarlama çalışmalarına son vermekten bahsetmiyoruz ancak yeni algoritma ile markaların beğeni ve takip sayısını arttırması artık oldukça zor olacak. Markanız haftalık bazda istikrarlı bir büyüme veya paylaşımlarda herhangi bir etkileşim görmediyse, sayfanızı silmenin zamanının geldiğini söylemek doğru olacaktır. Neyse ki, sosyal medya pazarlamaları veya pr çalışmaları yalnızca Facebook’a has değil. Bunun için pek çok platform var! 2018, Twitter ve Linkedin’e daha fazla odaklanmanız ya da Instagram ve Snapchat gibi yeni fırsatları keşfetmeniz için yepyeni bir yıl olabilir.